TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ ANKARA MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ


AK Parti Milletvekili Mehmet Zekai Özcan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'den istifa etmesinin sebeplerini, Demokratik açılım projesiyle başlayıp, Anayasa Paketiyle devam etmekte olan süreçle ilgili düşüncelerini ve AK Parti iktidarı dönemindeki ekonomik ve siyasi durumu açıkladı.

12 Nisan 2010 Pazartesi

AK Parti Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan istifa etti.

Özcan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'den istifa etmesinin sebeplerini, Demokratik açılım projesiyle başlayıp, Anayasa Paketiyle devam etmekte olan süreçle ilgili düşüncelerini ve AK Parti iktidarları dönemindeki ekonomik ve siyasi durumu açıkladı.

Yaklaşık 4,5 yıl süren AK Parti'nin 1. döneminde, Dünya Dış Ticaret hacminin artması sonucu bütün ülkeler de olduğu gibi Türkiye'de de %7,2 gibi oldukça yüksek yıllık ekonomik büyüme oranı yakalandığını söyleyen Özcan, bu büyüme oranının da Cumhuriyet tarihinin önünde ve arkasında daralma olmadan gerçekleşen yüksek ekonomik büyümelerden biri olduğunu belirtti.

Aynı dönemde makroekonomik göstergelerde ve AB'ya katılım sürecinde de gayret gösterildiğini vurgulayan Özcan, reform denebilecek bir çok yasal düzenlemenin de gerçekleştiğini hatırlattı.

AK Parti'nin 2. döneminde, daha büyük sorumluluk ve duyarlılık bekleyen halkın hislerine Başbakan Erdoğan'ın, seçimin kazanıldığı gece, Parti Genel Merkezi balkonunda yaptığı güzel konuşmayla tercüman olduğunu söyleyen Özcan, o güzel konuşmanın sözde kaldığını savundu.

2006 sonu itibariyle ekonomik göstergelerde başlayan olumsuz sinyallerle ekonominin giderek kötüleştiğini belirten Özcan, AK Parti'nin ikinci döneminde ekonominin büyümediği gibi daraldığını kaydetti.

Yoksulluk, işsizlik ve çaresizliğin giderek arttığını belirten Özcan, hükümetin yetkililerinin Dünya'nın 16. büyük ekonomisine sahip ülkesi olduğumuzu söyleyerek övünmelerinin yanlış olduğunu, esas halkın refahını, gelişmişliğini gösterenin kişi başına düşen milli gelir ile ölçüldüğünü vurguladı. Türkiye'nin Dünya'nın kişi başına düşen milli gelirde 67. ülkesi olduğunun hiç söylenmediğini belirten Özcan, yoksulluğun kol gezdiği Hindistan'ın da Dünya'nın 4. büyük ekonomisi olduğunu, kişi başına düşen milli gelirde isi 129. sırada olduğunu hatırlattı.

Borç stokunun da giderek arttığını söyleyen Özcan, Türkiye'nin en büyük sorunu olan işsizlik için de geçici tedbirler ileri sürüldüğünü belirtti. Küçük esnafın var olan sorunlarının had safhaya geldiğini savunan Özcan, AK Parti'nin bu problemlere çare aramak yerine kolay bir yol seçerek mazlum, dindar, muhafazakar ve yoksul Anadol'u insanının hislerini istismar edip, bu derin ekonomik çöküşü örtmeye çalıştığını iddia etti.

"Demokratik Açılım"ın da içeriği olmayan boş bir proje olduğunu ve vatandaşları ötekileştirmeye sebep olacak söylemlerin ve eylemlerin önünü açtığını belirten Özcan, etnik vurgu ile başlatılan projenin, Habur'da adalet duygusunu kanatıp, kabul edilemez PKK şovlarına döndüğünü savundu.

Anayasa'nın kısa, öz ve özgürlüklere kısıtlama getirmeyen ve gelecek 50 -100 yılı görebilecek şekilde toplumda uzlaşarak hazırlanması gerektiğini söyleyen Özcan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanını, Meclis Başkanını seçerken uzlaşmaya çalışmayacağız, Anayasa değişikliğinde de uzlaşma ortamı oluşturmayacağız, kimi sahte ve kopyalanmış imzalardan oluşturduğumuz dikkatsiz ve özensiz bir Anayasa teklifi hazırlayacağız ve tepkiler gelince ancak o zaman usulüne uygun hale getireceğiz, tüm bu yapılanların doğru olduğunu kim söyleyebilir?"

Bütün bu değerlendirmelerinden sonra AK Parti saflarında siyaset yapmasının doğru olmayacağını açıklayan Özcan, bunun inandığı değerlerle örtüşmeyeceğini ifade etti. (14:30)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.