TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TCK TASARISININ YÜRÜTME VE YÜRÜRLÜK MADDELERİ KOMİSYONA GERİ ÇEKİLDİ


Adalet Komisyonu Başkanı Toptan, Tasarının CMUK ve Ceza İnfaz Yasa Tasarıları ile birlikte eşzamanlı olarak ele alınacağını söyledi.

17 Eylül 2004 Cuma

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın yürütüme ve yürürlük maddeleri Adalet Komisyonu'na geri çekildi.

Genel Kurul'da tasarının 343 maddesinin kabulünün ardından söz alan Komisyon Başkanı Köksal Toptan, milletvekillerine yaptıkları yoğun çalışma nedeniyle teşekkür etti. TBMM gündeminde ceza mevzuatına ilişkin 4'lü bir paket bulunduğunu ve bu paketin içindeki en önemli tasarılardan biri olan TCK'nın yasalaşma aşamasına geldiğini belirten Toptan, şunları söyledi:

''TCK dışında pakette yer alan Ceza Muhakemeleri Usulü Kanun Tasarısı ve Ceza İnfaz Yasa Tasarıları da komisyonlarda ve üzerindeki çalışmalar sürüyor. Bunları hepsini bir ve beraber olarak düşünmek lazım. Bu tasarılar birlikte yasalaştığında eminim bugün burada TCK
konusunda ortaya konan birçok endişe de ortadan kalkacak.

Bu nedenle TCK tasarısını CMUK ve Ceza İnfaz Yasa tasarısı ile birlikte değerlendirmek üzere tasarının yürütme ve yürürlük maddelerini TBMM içtüzüğünün komisyona verdiği yetkiye dayanarak komisyona geri çekiyoruz.''

-''MECLİSE HAKARET''-

Köksal Toptan'ın açıklamasının ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Genel Kurulu bu gün saat 11.00'da toplanmak üzere kapattığını açıkladı.

Pakdil'in açıklamasının ardından çok sayıda CHP milletvekili, ''Bu meclise hakarettir, olağanüstü toplanan TBMM'de bu tür bir girişimde bulunamazsınız. TBMM tarihi bunu yazacak'' diyerek tepki gösterdiler.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.