TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANVEKİLİ YAKUT, İZCİLERİ KABUL ETTİ


TBMM Başkanvekili, Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Çankaya Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu ve Ziraat Mühendisleri İlköğretim Okulu İzcileri ve Liderlerini kabul etti.

16 Mart 2010 Salı

TBMM Başkanvekili, Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Çankaya Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu ve Ziraat Mühendisleri İlköğretim Okulu İzcileri ve Liderlerini kabul etti.

Yakut yaptığı konuşmada, uygulamalı bilgi, beceri kazandıran gönüllü bir eğitim faaliyeti olan izcilik çalışmalarını desteklediğini belirtti.

Dünya nüfusu genelinde 20 milyon izci eri olduğunu hatırlatan Yakut, izciliğin, çocuk ve gencin grup içerisinde ve bizzat tabiatın kucağında eğitilmesiyle karakter, beceri, sağlık, mukavemet, cesaret ve benzeri konularda daha iyi ve daha çabuk eğitilebilecekleri bir ortam ifade ettiğini belirtti.

İzciliğin hem milli, hem de evrensel bir olay olduğunu söyleyen Yakut, izciliğin aynı zamanda çocuk ve genci tam anlamıyla topluma yararlı hale getiren, insanları seven, onlara yardım eden, doğayı ve çevreyi koruyan, vatanına yararlı bir insan olma sanatı olduğunu vurguladı.

Yakut, "İzci sözünün eridir, şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutar" sözünün bütün çocukların en yalın en anlamlı tarifi olduğunu kaydetti.

Kanunlara ve emirlere uyan saygılı ve disiplinli gibi daha birçok güzel sıfatlara haiz olan izcilerin bu değerler çerçevesinde tavır göstereceğini umduğunu belirten Yakut, izci çocuk ve gençlerin Vatanına milletine faydalı, iyi insan ve iyi vatandaş olarak yetişeceğine, bunu da bir ömür boyu özenle sürdürüp akranlarına ve çevrelerine model olacağına yürekten inandığını ifade etti.

Yakut, 'İzci ateşi iyi dileği' ile sözlerini bitirdi:

"İçimizdeki kötü düşüncelerimiz, ateşin yanan ve sönen kıvılcımları gibi yok olsun. İçimizde beslediğimiz iyi duygular ve izcilik düşüncelerimiz ateşin sıcaklığı gibi tüm dünyayı sarsın."

İzcilerin Lideri Nevzat Başar ise, izciliğin temel amacının yardım ve hizmet alanında projeler geliştirmek, bunu da sosyal hayatta uygulamak olduğunu belirtti.

İzcilik çalışmalarının; öbekler, obalar ve ekipler halendi yapıldığını söyleyen Başar, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un eğitim alanındaki çalışmalarının gönüllü bir parçası olmak istediklerini ifade etti. (15:00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.