TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM'NİN 90. YILINDA 90 BELGE SERGİSİ ANKARA ANKAMALL'DE AÇILDI


TBMM'nin "90. Yılında 90 Belge" sergisi Kızılay Metro İstasyonu'ndaki yoğun ilgiden sonra bu kez Ankamall Alışveriş Merkezi'nde açıldı.

15 Mart 2010 Pazartesi


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 90. yılı etkinlikleri kapsamında 90 belge, bugün Ankara Ankamall Alışveriş Merkezi'nde Ankaralılarla buluştu. TBMM'nin "90. Yılında 90 Belge" sergisi Kızılay Metro İstasyonu'ndaki yoğun ilgiden sonra bu kez Ankamall'de açıldı.

İlki Ocak ayı içerisinde TBMM'de gerçekleştirilen, ikincisi ise Mart ayı başında Ankaralılarla buluşan serginin Ankamall'deki açılışını TBMM Arşiv Kurulu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu yaptı. Ankamall'deki serginin açılışına TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Araç, TBMM bürokratları ve davetliler katıldı.

TBMM Arşiv Kurulu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu, serginin açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Bugün burada meclisimizin 90.Yıldönümü münasebetiyle ilk önce TBMM 'de açtığımız daha sonra Kızılay Metro'da sergilediğimiz, "90.Yılda 90 Belge" sergisinin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyorum. Devletimizin kuruluşunda "Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesi ile hareket edilmiş ve cumhuriyetten önce TBMM oluşturulmuştur. Daha sonra bu TBMM temelleri üzerinde, "Hakimiyetin Kayıtsız Şartsız Milletindir" temeli üzerine cumhuriyetin diğer kurum ve kuruluşları yerleştirilmiştir. Cumhuriyetimizin ve devletimizin kuruluşunda, TBMM'nin 90. Kuruluş Yıldönümünü biraz daha geniş bir etkinlikle kutlamayı uygun gördük. Bu vesileyle arşivimizde bulunan 12 milyon belgeden sadece 90 belgeyi sembolik olarak sergiliyoruz.. Bu serginin ana amacı bu belgelere ilgi duyan araştırmacılarımızın, bilim adamlarımızın bu 90 kapıdan içeriye girerek içeride bulunan 12 milyon esere de ulaşmalarına imkan sağlamaktır.

Burada bize gerekli imkanları sağlayan, yeri bize tahsis eden çok kıymetli Ankamall Alışveriş Merkezi yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca bu belgeleri çok uzun incelemeler sonucunda, çok yorucu bir çalışma ile gün ışığına çıkaran ve bunların tasnifini yapan Arşiv Müdürlüğümüze, çalışanlarına, Genel Sekreterliğimize ve bu çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlı uğurlu olmasını dilerken bu sergimizin daha büyük araştırmalara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

TBMM'deki on iki milyon belge içerisinden seçilen 90 belgeden oluşan ve Ankara halkını tarihî bir yolculuğa çıkaracak olan "TBMM'nin 90. Yılında 90 Belge" sergisi 21 Mart 2010 tarihine kadar gezilebilecek. (15:30)


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.