TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

"BAŞKENT STAJ PROGRAMI VE GENÇLİK MECLİSİ"PROJESİ...


Türkiye Parlamenterler Birliği ve Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstütüsü'nün birlikte düzenlediği "Başkent Staj Programı ve Gençlik Meclisi" projesinde, Kış Dönemi Uygulamasını tamamlayan öğrencilerin sertifikaları, TPB Başkanı Hasan Korkmazcan'ın da katıldığı törenle verildi.

12 Şubat 2010 Cuma

Türkiye Parlamenterler Birliği (TPB) ve Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstütüsü'nün birlikte düzenlediği "Başkent Staj Programı ve Gençlik Meclisi" projesinde, Kış Dönemi Uygulamasını tamamlayan öğrencilerin sertifikaları, TPB Başkanı Hasan Korkmazcan'ın da katıldığı törenle verildi.

Korkmazcan yaptığı konuşmada, Staj Programına katılan öğrencilerin dağarcıklarına yeni bilgiler eklendiğini ve dünyanın sorunlarıyla ve gelecek kuşakların sorunlarıyla yakından ilgilenebilir hale geldiklerini belirtti.

Öğrencilerin sömestr veya yaz tatillerinde amacı belirlenmiş bir proje için belli bir süre ayırdıkları zaman kendilerine fayda sağlayabileceklerini söyleyen Korkmazcan, 21 günlük çalışmanın sonraki çalışmalarında da öğrencilere ışık tutacak deneyimler edindirdiğini ifade etti.

Daha önce bu programa katılanların, bir örgütlenme içine girdiklerini hatırlatan Korkmazcan, şu ana kadar 700'e yakın kişinin programa katıldığını vurguladı.

TBMM'nin 90.yıl etkinliklerinden de bahseden Korkmazcan, 90 yıl önceki meclisin sadece savaş için toplanmış bir savunma meclisi olmadığını, aynı zamanda devletin örgütlenme sürecine de yarar sağlayan bir meclis olduğunu kaydetti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün siyaset akımının, sadece Türkiye veya Ortadoğu için değil, dünya barışı içinde değerini kaybetmemiş bir reçete olduğunu vurgulayan Korkmazcan, bir ülkede demokrasiden bahsediliyorsa o ülkede çoğunluğun bile değiştiremeyeceği temel insan haklarının olduğundan bahsetti.

TBMM'nin kuruluşunun 90. yıldönümünün kutlandığını hatırlatan Korkmazcan, bu kapsamda değişik konularda çalıştaylar düzenleyeceklerini bildirdi.Korkmazcan, bu çalıştaylarda gelecek 10 yılda Türkiye'nin karşılaşabileceği sorunlar ile bunların çözüm yollarını aranacağını belirterek, ''Başta Anayasa değişikliği olmak üzere enerji, uluslararası ilişkiler, yargı reformu gibi konularda yapılacak çalıştaylara, akademisyenler, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılacak. Yıl sonuna kadar sürecek çalıştaylar sonunda raporlar hazırlanacak. Bu raporları kitap haline getirerek, parlamenterlere ve üniversitelere dağıtacağız'' diye konuştu.

TPB Başkanı Hasan Korkazcan'ın yanı sıra, törene Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yusuf Ekinci de katıldı. Ekinci ise, dünyadaki hızlı bilgi artışından ve söz sahibi olmak isteyenlerin mutlak bilgiye ve insana yatırım yapması gerektiğinden bahsetti.

Konuşmaların ardından, "Başkent Staj Programı ve Gençlik Meclisi" projesine katılan öğrencilere sertifikaları verildi. (15:00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.