TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İZMİR MİLLETVEKİLİ HARUN ÖZTÜRK İLE BALIKESİR MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN PAZARCI, DSP'DEN İSTİFA ETTİ


Öztürk ve Pazarcı, DSP'den 12 Ocak 2010 tarihi ile ayrıldıklarını ve Bağımsız Milletvekilleri olarak Türk halkına hizmet vermeye devam edeceklerini belirttiler.

12 Ocak 2010 Salı

İzmir Milletvekili Harun Öztürk ve Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, DSP'den istifa ettiklerini parlamentoda yaptıkları basın toplantısı ile duyurdu.

DSP'den 12 Ocak 2010 tarihi ile ayrıldıklarını söyleyen Pazarcı, kendilerine oy veren tüm Türk halkına teşekkür etti. Bağımsız Milletvekili olarak Türk halkına hizmet vermeye devam edeceklerini söyleyen Pazarcı, istifa nedenlerini DSP'deki son gelişmeler olarak açıkladı.

Pazarcı, son gelişmelerden neyi kast ettiklerinin sorulması üzerine, partiye Bülent Ecevit'in varlığı ve başkanlığı çerçevesinde girdiklerini, Ecevit'in vefatından sonra ise partinin bölündüğünü, parçalandığını, Rahşan Ecevit gibi partinin kurucuları dahil partiden istifa ettiğini belirtti.

Bu gelişmeler üzerine, DSP'de siyasi yaşantılarını sürdürüp sürdüremeyeceklerine baktıklarını, partiye yararlı olmaya çalıştıklarını dile getiren Pazarcı, ''Çünkü bazı arkadaşlarımız buna emek verdi. Bunun devamında, biz demek ki zorlanmaya başladık'' diye konuştu.

Pazarcı, istifa dilekçelerini postayla gönderdiklerini, Öztürk'ün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, kendisinin de AB Uyum Komisyonu üyeliğinden ayrıldığını bildirdi.

Başka bir partiye katılıp katılmayacaklarına ilişkin soru üzerine Harun Öztürk, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün başlattığı hareketin içerisinde hiçbir şekilde yer almayı düşünmediklerini belirtti. Öztürk, ''Sarıgül hareketinin de Türkiye'nin içinde bulunduğu açmazdan çıkış konusunda, Türkiye'nin ufkunu açacak bir hareket olmadığına inanmıyorum. 2002'de olduğu gibi, dış güçlerin AKP'yi yeniden iktidarda tutabilmek üzere, Türkiye'ye sundukları bir seçenek olarak tahmin ediyorum'' diye konuştu.

Pazarcı, herhangi bir partiyle, bir temas sonucu istifa etmediklerini, takdirleri ve değerlendirmeleri sonucu bu karara vardıklarını kaydetti. Pazarcı, "Bu aşamada, bağımsız milletvekilleri olarak devam edeceğiz. Özellikle Sarıgül'ün partisiyle eğer yakıştıran olursa, böyle bir niyetimiz de söz konusu değil'' dedi.

''Rahşan Hanım'ın partisiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna Pazarcı, ''Rahşan Hanım'ın partisine de şu aşamada girmeyi, herhangi bir temasta da bulunmayı, biz kendiliğimizden düşünmüyoruz'' karşılığını verdi.Pazarcı, son gelişmelerden neyi kast ettiklerinin sorulması üzerine, partiye Bülent Ecevit'in varlığı ve başkanlığı çerçevesinde girdiklerini, Ecevit'in vefatından sonra ise partinin bölündüğünü, parçalandığını, Rahşan Ecevit gibi partinin kurucuları dahil partiden istifa ettiğini belirtti.

Bu gelişmeler üzerine, DSP'de siyasi yaşantılarını sürdürüp sürdüremeyeceklerine baktıklarını, partiye yararlı olmaya çalıştıklarını dile getiren Pazarcı, ''Çünkü bazı arkadaşlarımız buna emek verdi. Bunun devamında, biz demek ki zorlanmaya başladık'' diye konuştu.

Böylece DSP'nin milletvekili sayısı 6'ya düşerken, bağımsız milletvekili sayısı 11'e yükseldi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.