TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞAHİN'İN KABULÜ...


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif'i kabul etti. İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin, siyasi ve ekonomik ilişkilere de yansıdığını belirten Şahin, Pakistan halkının, Türk halkının kalbinde çok özel bir yeri bulunduğunu söyledi.

12 Ocak 2010 Salı

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif'i kabul etti.

Başkanlık Divan Salonunda gerçekleşen kabulde konuşan Şahin, Pakistan halkının, Türk halkının kalbinde çok özel bir yeri bulunduğunu, Pakistan'ın da aynı duyguyu paylaştığını belirtti.

Bakanlığı döneminde Pakistan'ı iki kez ziyaret ettiğini, bunlardan birini, bu ülkedeki 2005 depremi sonrasında gerçekleştirdiğini anlatan Şahin, Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşliğin, örnek olduğunu kaydetti.

Konuk heyete, ''Sizler İslam dünyasının yetiştirdiği en büyük şair, düşünür, siyasetçilerden biri olan Muhammed İkbal'in topraklarından geliyorsunuz'' diye seslenen Şahin, İkbal ile Mehmet Akif Ersoy'u aynı şekilde değerlendirdiklerini, ikisinin de ülkelerinin bağımsızlığı için çalıştığını, düşünceleriyle yeni nesillere yol gösterici olduğunu söyledi.

Şahin, iki ülke arasındaki dostluk, kardeşliğin, siyasi ve ekonomik ilişkilere de yansıdığına işaret etti.

Pakistan Başbakanı'nın 2008'deki Türkiye ziyaretinde, Adalet Bakanı olarak, kendisine mihmandarlık yaptığını anımsatan Şahin, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan'ı ziyaret ettiğini, bunun önemli sonuçlar verdiğini, yüksek düzeyde işbirliği konseyinin kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Şahin, ülkeler arasındaki ilişkilerde, parlamentolar arası ilişkilerin önemine dikkati çekerek, ''Çünkü parlamentolar halkları temsil eder. Parlamentolar arasındaki ilişkileri geliştirmek, son derece kalıcı sonuçlar vermektedir'' dedi.

Türkiye ve Pakistan parlamentolarında, dostluk gruplarının bulunduğunu ifade eden Şahin, parlamentolar arasında bir araya gelişlerin, hükümetlerin, hükümet başkanlarının bir araya gelişleri kadar sık olmadığını vurguladı.

Şahin, Pencap parlamentosundan bir heyeti ve Pakistan Milli Meclisi Başkanı'nı Türkiye'ye davet etti.


-''İKİNCİ VATAN''-


Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif de Türkiye'nin, Pakistan'ın ikinci vatanı olduğunu dile getirdi.

Şerif, 2005 depreminden sonra Şahin ve Erdoğan'ın, Pakistan'ı ziyaret ettiğini, ilk yardım eden ülkenin Türkiye olduğunu ve bunu asla unutmadıklarını anlattı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin örnek olduğunu dile getiren Şerif, Türkiye ile Pakistan'ın her konuda anlaştığını ve aynı düşünceyi paylaştığını belirtti.

Türkiye'nin büyük bir gelişme ve ilerleme gösterdiğini vurgulayan Şerif, bundan duydukları mutluluğu dile getirdi. Şerif, 7 yıl içinde büyük bir ilerleme kaydeden Türkiye'nin, ''komşu ülkelerle sıfır sorun'' anlayışının, çok büyük bir açılım olduğunu söyledi.

Şerif, ''Türkiye ilerleme kaydetmişse, bu AK Parti kurucularından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın kişisel çabalarındandır, çok akıllıca davranmışlardır'' dedi.

Şahbaz Şerif, Şahin'i Pakistan'a davet etti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.