TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ KILIÇDAROĞLU, HAMZAÇEBİ VE ÖZTRAK'IN BASIN TOPLANTISI


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li milletvekilleri Hamzaçebi ve Öztrak ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program ile ilgili olarak, ''Arjantin'in, Brezilya'nın gösterdiği başarıyı maalesef biz gösteremedik'' dedi.

17 Eylül 2009 Perşembe

Emekli ve işsizlerin, söz konusu programın kurbanları olmaya devam edeceğini öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Hükümeti'nin ekonominin kendi iç dinamiklerini oluşturmasını sağlayacak politikaları gerçekleştiremediğini savundu. Kılıçdaroğlu, ''Arjantin'in, Brezilya'nın gösterdiği başarıyı maalesef biz gösteremedik'' dedi.

Hükümetin hazırladığı planlarda ön görülen hedeflerin büyük ölçüde sapma gösterdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, söz konusu programların tümüyle anlamını yitirdiğini söyledi. Otomobillerde ÖTV indirimi uygulamasını anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: ''Süper lüks otomobillerin satışları arttı. Bunların tümü ithal. Türkiye, Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkeziyken yurt dışından milyonlarca dolarlık otobüsler aldı. Böylece, bunları üreten ülkelerdeki ekonomik krizi hafiflettik. Biz de metal sanayinde çalışan 22 bin işçiyi kriz nedeniyle ücretsiz izne çıkardık.''

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi de Hükümetin açıkladığı programın işsizliği çözmediğini, işsizliği çözmeyen bir programın da sorunları gideremeyeceğini ifade etti. Programın açıklanmasında 3,5 aylık bir gecikmenin söz konusu olduğunu kaydeden Hamzaçebi, bu gecikmenin, programın güvenirliği konusuNda soru işaretleri yarattığını söyledi. Programa göre, 2010 yılında vergi yükünde olağanüstü bir artış yaşanacağını belirten Hamzaçebi, ''Hükümetin vergi gelirinde kısa dönemde artış yaratabilmek için kullanabileceği en önemli araç, dolaylı vergilerdir. Bu da KDV ve ÖTV artışı demektir'' dedi. Hamzaçebi, bu programla Türkiye'nin mesafe almasının mümkün olmadığını savundu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da ekonominin küresel dalgalara teslim edildiğini, dış kaynak bağımlısı haline getirildiğini öne sürerek, üretimi ve üreteni cezalandıran yanlış bir büyüme stratejisi uygulandığını söyledi. Türkiye'nin tarihi bir daralma ve rekor bir işsizlikle karşı karşıya kaldığını belirten Öztrak, ''Öngörülen yüzde 6'lık daralma hızı, Türkiye ekonomisini, içinde yer aldığı G-20 liginde daralma şampiyonluğuna oturtmaktadır'' diye konuştu. Öztrak, Türkiye'nin 2008 yılında elde ettiği dolar cinsinden milli geliri, 2012 yılında dahi yeniden elde edemeyeceğini iddia etti. Faik Öztrak, 2009'da ilk defa faiz dışı dengede açık verildiğini ifade ederek, Türkiye'nin bütçesinin, geçmişte kriz ve afet dönemlerinde bile faiz dışı fazla vermediğini söyledi. Öztrak, programın, Türkiye ekonomisini bıçak sırtında götüreceğini öne sürdü.

Soruları da yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, sınır ötesi operasyonlarla ilgili tezkerenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda, ''Hükümetin bu konuda söylemi yok. Eğer ulusal çıkarları gerektiriyorsa bu tezkere gelmeli. 'Açılım sonunda biz terör bitireceğiz, gerek yok deniliyorsa' o zaman tezkere gelmeyecek demek. Gerçekleri, düşündüklerini halktan sır gibi saklayan AKP Hükümeti, daha fazla açıklama yapmalı ve sonra bizi dinlemeli. Ortada bir açıklama yok'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Programla ilgili bir soru üzerine de Hükümetin bu tablodan süratle kurtulmak isteyeceğini, kısa sürede seçime gitmeyi tercih edeceğini, çünkü işsizlik ve yoksulluğun katlanarak ilerleyeceğini söyledi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan talep ettiği randevunun verilip verilmeyeceğine ilişkin bir soruya da Kılıçdaroğlu, ''Önümüzde bayram var. Bayramlaşacağız'' şeklinde yanıt verdi.

Münevver Karabulut'un katil zanlısı C.G'nin teslim olması ile ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, ''Ortada zafiyet olduğu açık. Daha önce 'çember daraldı' deniliyordu, o geldi kendisi teslim oldu. Daha önce babasını tutukladılar. O da geldi teslim oldu. Baba üzerinden suçluyu yakaladılar'' diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.