TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KURTULUŞUN İLK ADIMI SAMSUN...


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin himayesinde, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 90.yılı etkinlikleri kapsamında açılan "Kurtuluşun İlk Adımı Samsun" konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreni TBMM'de yapıldı. Törende konuşan TBMM Başkanı Toptan: ''19 Mayıs 1919'un şartlarını, bilmezsek, yönümüzü çok doğru tayin edemeyiz''

15 Mayıs 2009 Cuma 13:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin himayesinde, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 90.yılı etkinlikleri kapsamında açılan "Kurtuluşun İlk Adımı Samsun" konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreni TBMM'de yapıldı.

Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, milletvekilleri, Samsun Valisi ile belediye başkanı ve 81 ilden gelen öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Ödül töreninde konuşan Toptan, kurtuluşun ve bağımsızlığın birinci kilometre taşının 19 Mayıs 1919 olduğunu belirtti. Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 için
''benim doğum tarihim'' dediğine işaret eden Toptan, bu yılın, 90. yıl olması nedeniyle daha büyük heyecan, daha büyük katılımla ve daha büyük bir bilinçle kutlandığını söyledi.

Toptan konuşmasını şöyle sürdürdü:

''19 Mayıs 1919'un şartlarını, milli egemenliğe doğru giden, Cumhuriyet'e doğru giden o günün şartlarını, zorluklarını bilmezsek bugünkü Türkiye'yi,
geleceğimizi çok iyi bilemeyiz. yönümüzü çok doğru tayin edemeyiz.

TBMM olarak 16 Mayıs'ta büyük Atatürk'ün Şişli'deki evinden, Dolmabahçe'ye inip, oradan da bir vapurla Samsun'a hareket edeceğiz.

''Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a varışını takip eden süreci, Amasya Tamimini, Erzurum ve Sivas Kongrelerini ve Büyük Önderin 27 Aralık'ta Ankara'ya gelişi ile daha sonra 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışını gençlerimize, çocuklarımıza ve herkese yeniden hatırlatmak istedik. O nedenle ilgili illerdeki valiliklerimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve TRT ile işbirliği içinde 90. yıl kutlamalarına ayrı bir önem verdik.

Bu etkinliklerin birincisini bugün birlikte gerçekleştiriyoruz. Samsun Valiliğimizin heyecan uyandıran bir organizasyonu ile Türkiye'mizin 81 ilinde
yapılan kompozisyon yarışması sonunda 1. olan arkadaşlarımız bugün burada TBMM'de biraya geliyorlar. Bu başlı başına heyecan verici bir olay. Tıpkı Erzurum ve Sivas Kongrelerinde olduğu gibi... Tıpkı, 23 Nisan 1920'de olduğu gibi...

O günde Türkiye'mizin her tarafından seçilen temsilciler, İstanbul Meclisi Mebusanından canını kurtarıp Anadolu'ya kaçan milletvekilleri burada buluştular ve devleti kurdular. Sonra da Cumhuriyeti ilan ederek bugünkü çağdaş Türkiye'nin ilk temellerini attılar. Şimdi sizler de Türkiye'nin iki önemli unsuru; öğretmenler ve gençler olarak TBMM'de bulunuyorsunuz.''

TBMM Başkanı Toptan, bu günkü neslin yetiştiricisi öğretmenleri ve geleceği kucaklayan gençleri TBMM çatısı altında ağırlamaktan sonsuz bir heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

-''GÖZLERİNİZDEKİ SEVGİ...''-

Lise 2. sınıfta Zonguldak'ta düzenlenen liseler arası bir kompozisyon yarışmasında birinciye verilen bir kitabı kendisinin hala sakladığını belirten
Toptan, öğrencilerin de bugünü hiç unutmayacağını ümit ettiğini söyledi. Toptan, öğrencilerin 2-3 gün içinde dostluklarını pekiştireceğine dikkati çekerek, kurulacak dostlukların da unutulmayacağını söyledi.

Toptan, ''Gözlerinizdeki sevgi dolu o güzel bakışları paylaşmanız, birbirlerinizi daha iyi ve daha çok tanımanız, gelecek Türkiye'mize çok büyük bir
hizmet vermiş olacaktır. Bize böyle bir mutluluk tablosu yaşatan başta Samsun Valisi olmak üzere emeği geçen herkese gönül dolusu teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir de TBMM Başkanı Köksal Toptan ve beraberindeki heyetin, 90. yılda ilk adımı İstanbul'dan atacak olmasının çok önemli olduğunu belirterek, bundan sonraki 19 Mayıs kutlamalarındaki etkinliklerin çok daha fazla olacağını vurguladı.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise konuşmasında, TBMM çatısı altında olmaktan çok büyük onur duyduğunu belirterek, orta öğretim kurumları arasında düzenledikleri ''Kurtuluşun İlk Adımı Samsun'' konulu kompozisyon yarışmasının gençlerde büyük heyecan yarattığını anlattı.

-'' ERKEKLER NAL TOPLADI''-

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Toptan, kompozisyon yarışması birincisi Sinop Fen Lisesinden Sevgi Gölcü, ikincisi Batman Fen Lisesinden Merve Oğuz ve üçüncüsü Gümüşhane Fen Lisesinden Merve Şekerli'ye plaket verdi, dizüstü bilgisayar hediye etti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir de para ödülü verdi.

Yarışma birincisi Sevgi Gölcü de TBMM Başkanı Toptan'a çiçek sundu.

Gölcü'nün ''Bu çiçek, burada bulunan bütün birincilerin gönüllerinden kopan bir çiçektir'' demesi üzerine, Toptan, ''İşte kompozisyon birincisi böyle güzel konuşur. Erkekler nal topladı...'' dedi.

Törenin ardından, öğrenciler Toptan ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Sevgi Gölcü de ''Siyah Güller'' adlı birinci gelen kompozisyonunu okudu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.