TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP, TREN KAZALARININ NEDENLERİ VE TEKNİK AKSAKLIKLARIN ARAŞTIRILMASI AMACIYLA TBMM BAŞKANLIĞI'NA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ


Araştırma Önergesini hazırlayan Bursa Milletvekili Kemal Demirel ile birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, İstanbul'daki sel felaketinin verdiği zararın sorumlusunun da AK Parti olduğunu öne sürdü.

19 Ağustos 2004 Perşembe

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel ve arkadaşlarınca "Son zamanlarda meydana gelen tren kazalarının nedenleri ve teknik aksaklıkların araştırılması" amacıyla TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verildi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, araştırma önergesini hazırlayan Bursa milletvekili Kemal Demirel ile TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. AK Parti iktidarı döneminde art arda felaketler yaşandığını savunan Anadol, İstanbul'daki sel felaketinin verdiği zararın sorumlusunun da ''Son 10 yıldan beri İstanbul'u yöneten AK Parti zihniyeti olduğunu'' öne sürdü.

Hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili tartışmalar sırasında AK Parti'lilerin ''kem göz'' değerlendirmesi yaptığını hatırlatan Anadol, ''Kazalar karşısında 'kem göz' diyen AKP'lilere tavsiyem, Fenerbahçe Stadı'nda olduğu gibi raylara okunmuş su dökerek sorunu kendi inançlarına göre çözmeye çalışsınlar'' diye konuştu. Anadol, basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''sinirlerinin her geçen gün biraz daha gerildiğini'' öne sürerek, ''Daha önce soru soran gazetecileri azarlayan Başbakan şimdi köşe yazarlarını yazılı açıklamalarıyla azarlamaya başladı'' dedi.

Kemal Demirel ve arkadaşlarınca verilen araştırma önergesinde Cumhuriyet'in ilk yıllarında gelişen demiryollarının 1950'den bu yana ülke yönetimindeki sağ iktidarlar tarafından ''üvey evlat'' muamelesi gördüğü savunuldu.

Önergede, Türkiye'nin dünya demiryolu teknolojisindeki olumlu gelişmelere uyum sağlayamadığını ve bütün Avrupa'da yaygın olarak oluşturulmaya çalışılan yüksek hız şebekesine entegre olacak somut adımlar atılamadığına vurgu yapıldı.

Son zamanlarda demiryollarıyla ilgili aşama kaydedileceği yönündeki açıklamalar yapıldığı oysa kazalar ve aksaklıklar yönünden aşama kaydedildiği görüşüne yer verilen önergede, ''Son zamanlarda meydana gelen tren kazalarının nedenleri, teknik personel, rayların ve lokomotiflerin durumu, sinyalizasyon ve fren sistemleriyle ilgili aksaklıkların tespiti amacıyla Meclis araştırması açılması'' istendi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.