TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM ADALET KOMİSYONU'NUN RAPORUNU YAZDIĞI CEZA KANUNU TASARI TBMM BAŞKANLIĞI'NA VERİLİYOR


Adalet Komisyonu Başkanı Toptan: ''TCK Tasarısı, Türk uygulama ve doktrinini yansıtan bir metindir''

02 Ağustos 2004 Pazartesi

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, Türk Ceza Kanunu (TCK) Tasarısı üzerindeki teknik çalışmaların tamamlandığını belirterek, tasarıyı yarın TBMM Başkanlığı'na sunacağını bildirdi.

Toptan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Adalet Komisyonu'nun, Meclis tatile girmeden önce kabul edilen tasarı üzerindeki ön ve teknik çalışmaları tamamladığını, tasarının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek hale geldiğini söyledi.

Tasarıyı yarın sabah TBMM Başkanlığı'na sunacağını bildiren Toptan, bazı kesimler tarafından, ''ceza yasasıyla ilgili düzenlemenin komisyonda kısa sürede görüşüldüğü yolundaki'' eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Hükümet'ten gelen tasarı üzerinde alt komisyonun aylar süren çalışma gerçekleştirdiğini, komisyonda da 40-45 saat görüşüldüğünü anımsatan Toptan, yapılan görüşmeler sonucunda tasarıya birçok hüküm konulduğunu vurguladı.

Türk Ceza Yasası Tasarısı'nın başka bir ülkeden iktibas edilmediğini kaydeden Toptan, ''Tasarı, ceza hukukunda Türk uygulama ve doktrinini yansıtan bir metindir'' derken, ileride ceza hukukunu düzenleyecek ülkelerin Türk Ceza Kanunu'nu hükümlerinden yararlanmaları dileğinde bulundu. Toptan, tasarının, ''kusur ilkesi'', ''hukuk devleti ilkesi'' ve ''insanlık (hümanizm) ilkesi üzerinde şekillendiğini vurguladı. Bireyin sahip olduğu hukuki değerlerle hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasının ceza kanununun amacı olarak belirlendiğini dile getiren Toptan, suçlar arasında cürüm ve kabahat, asli ve feri ceza ayırımının kaldırıldığını, bazı suçlarda uzlaşma yolunun açıldığını, çocukları korumaya yönelik düzenlemeler getirildiğini, ihale yolsuzluklarına ağır yaptırım öngörüldüğünü, çevre kirliliği, plansız şehirleşme, insan üzerinde deney yapma gibi konularda yeni suç tanımlamaları yapıldığını anlattı.

Toptan, tasarı üzerinde CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan'ın ''ayrışıklık'' yazısı yazacağını ifade ettiğini, AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara'nın da komisyonda kabul edilmeyen önergeleri kapsamında muhalefet şerhi olabileceğini bildirdi.

''BENCE TASARIDAN ÇIKMASI LAZIM''
Toptan, bazı kıyafetlerin giyilmesine hapis cezası öngören düzenlemeye çekincesinin hatırlatarak ''Ancak Sayın Burhan Kuzu türban takana hapis cezası gelmesinin söz konusu olmadığını, böyle düşünmenin şeytani olduğunu söyledi'' diyen bir gazeteciyi şöyle yanıtladı:

''Maddenin metni çok açık. 1934'te çıkan, bazı kisvelerin giyilmesine dair kanun iki temel hüküm içeriyor. Bunlardan bir tanesi din adamlarının bazı kisveleri giyip sokaklarda gezemeyeceklerine dair, bir diğer düzenleme okullardaki kıyafetlerle ilgili. Okullarda okul yönetimleri eğitim-öğretim faaliyetlerine katılacak kişilerin öğrencilerin hangi kıyafette okula gelebileceklerini düzenleme yetkisine sahip. Bu yetki şu ana kadar uygulamada disiplin cezası ile karşılanıyordu. Şimdi bu tasarı komisyonda kabul edilen şekliyle yasalaşırsa ayrıca bir cezai yaptırım da sözkonusu olacak. Ne uygulamacı ne de doktrinci arkadaşlarımız arasında bunun dışında bir düşünce yok. Sayın Kuzu bilmiyorum neyi kastediyordu.''

Toptan, ''tasarıdaki hüküm değişmeli mi?'' sorusuna da ''Kişisel fikrimi sorarsanız değişmeli. Ben bu komisyon metninin savunucusuyum ama değişmeli, çünkü uygulamada hepimizi rahatsız eden birtakım gelişmelere tanık olabiliriz. Sonuç olarak 70 senedir verilmeyen bir cezayı vermeye başlarsak bu ceza kanununun temel yaklaşımından uzaklaşabiliriz gibi bir endişe var içimde. Bakalım Genel Kurul ne karar verir?'' yanıtını verdi.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.