TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ALİ TOPUZ: "AKP GRUBU GENSORUYU KABUL ETMEK ZORUNDA"


CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, "Deliller karartılmıştır. Bunun sorumlusu Sayın Bakandır.Bakanın da üzerinde başbakanın sorumluluğu vardır. AKP Grubu bunların üzerini kapatırsa milletvekilleri de sorumluluk altına girecektir" diye konuştu.

02 Ağustos 2004 Pazartesi

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, parlamentoda düzenlediği sohbet toplantısında "AKP Grubu gensoruyu kabul etmek zorundadır" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında, hızlandırılmış tren kazası nedeniyle verdikleri gensoru üzerinde duran Ali Topuz gensoruyu, "kazadaki siyasi ve idari" sorumluların ortaya çıkarılması için verdiklerini anlattı. Topuz, "Teknik sorumluları yargı arayacaktır, bizim için öncelikli olan siyasi ve idari sorumlulardır. Bu konudaki sorumluluk da Ulaştırma Bakanına aittir" dedi.

Özel sohbetlerinde, bazı Ak Parti'li milletvekillerinin de tren kazası nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını dile getirdiklerini belirten Topuz, "Deliller karartılmıştır. Bunun sorumlusu Sayın Bakandır.Bakanın da üzerinde başbakanın sorumluluğu vardır. AKP Grubu bunların üzerini kapatırsa milletvekilleri de sorumluluk altına girecektir. AKP Grubu gensoruyu kabul etmek zorundadır. Allah adına insanlık adına içlerinden birileri çıksın (olmaz) desin. Cesur davranan milletvekillerinin artık bayrak açması gerekir... Tabii Ulaştırma Bakanı gensorunun görüşüleceği saate kadar istifa etmezse. Bize göre istifa etmesi gerekir" diye konuştu.

Ulaştırma alanındaki sorunun sadece tren yolları ile sınırlı olmadığını ve karayolları ve denizyollarında da problemler yaşandığını anlatan Topuz, "Karayollarındaki insan kaybı dehşet verici boyutlara ulaşmıştır. Biz bunun yönetimden, kadrolara yeni atananların yetersizliklerinden, dikkatsizliğinden, kritik kurumlara bilgileri eksik sıradan insanların atanmasından kaynaklandığını düşünüyoruz" dedi.

Topuz, TBMM'nin olağanüstü toplantısında gensoru önergesinin ardından çalışmalara devam edilip edilmeyeceği sorusunu yanıtlarken de
gensoruya konu olan durumun ertelenemeyecek bir konu olduğunu ifade etti. TBMM'nin tatilde de çalışmasına kapalı olmadıklarını, gerekirse gensorudan sonra ikinci bir olağanüstü çağrı yapılabileceğini ifade eden Topuz, ancak kendilerinin gündeme gelmesine bile taraftar olmadıkları konuların görüşülmesini istemediklerini söyledi.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.