TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANVEKİLLERİ ALPTEKİN VE ATEŞ KKTC'DEKİ ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI KONUSUNU GÖRÜŞMEK ÜZERE ANKARA'DA BULUNAN KKTC CUMHURİYET MECLİSİ HEYETİNİ KABUL ETTİLER


İsmail Alptekin ve Yılmaz Ateş sorunun çözümünde mutabakata varılacağına inandıklarını ifade ettiler.

02 Ağustos 2004 Pazartesi

TBMM Başkanvekilleri İsmail Alptekin ve Yılmaz Ateş, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı üyeleri arasından oluşturulan ve YÖK'ün KKTC'deki üniversiteler için aldığı karar ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen heyeti ayrı ayrı kabul ettiler.

CTP Milletvekili Mehmet Çağlar başkanlığındaki heyet TBMM'de önce Başkanvekili Ateş'i ziyaret etti. Ateş, sorunun çözüleceğine inandığını ifade etti.

KKTC heyetini Ateş'in ardından kabul eden TBMM Başkanvekili Alptekin de Türkiye-KKTC arasındaki işbirliğinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da süreceğini belirterek söz konusu sorunun çözümünde de mutabakata varılacağına inandığını kaydetti.

KKTC heyetinin başkanı Mehmet Çağlar da bu sabah Milli Eğitim ve YÖK yetkilileriyle yapıcı görüşmeler yaptıklarını, temaslarının devam edeceğini belirtti.

Geçici Komite Başkanı Mehmet Çağlar'ın yanı sıra Başkan Vekili Turgay Avcı, üyeler Ahmet Barçın, Mustafa Arabacıoğlu ve Hasan Taçoy'dan oluşan KKTC Cumhuriyet Meclisi Heyeti, resmi görüşmelerine öğleden önce Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve YÖK yetkilileri ile görüşerek başladılar.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile görüşmelerinin ardından heyet adına kısa bir açıklama yapan CTP Milletvekili Mehmet Çağlar, yapıcı görüşme gerçekleştirdiklerini belirtirken, Çelik'in kendilerine hükümet düzeyinde elinden geleni yapacağını söylediğini iletti.

KKTC'li 5 milletvekili, daha sonra YÖK'te, Yönetim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Aybar Ertepınar, Prof. Dr. Barbaros Günçer, Prof. Dr. Tuğmaç Sayraç ile iki saatlik süren bir toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklama yapan CTP Milletvekili Mehmet Çağlar, "YÖK yetkilileri kendi aralarında toplanacak. Önümüzdeki günlerde görüşmelere devam edeceğiz" dedi. Çağlar, YÖK yetkilileri ile yeniden görüşeceklerini, kontenjanların aşılmaması için denetim yapılacağını söylediklerini belirterek "İki ülke arasındaki anlaşma çerçevesinde YÖDAK ile YÖK arasında işbirliği daha işlevsel hale gelecek" dedi. Çağlar, KKTC Meclisi'nin de denetim konusunda devrede olacağını kaydetti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.