TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU ÇARŞAMBA GÜNÜ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK


CHP'nin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşülmesi için yaptığı başvuru üzerine olağanüstü toplanacak olan Genel Kurul'da öncelikle 184 olan toplantı yeter sayısı aranacak.

02 Ağustos 2004 Pazartesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu 17 günlük aradan sonra 4 Ağustos Çarşamba günü Saat 15.00'de olağanüstü toplanacak.

Cumhuriyet Halk Partisi'ne mensup 120 milletvekilinin, Sakarya-Pamucak'ta meydana gelen tren kazası sonrasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşülmesi için TBMM Genel Kurulu'nun toplantıya çağrılması talebi üzerine TBMM Başkanı Bülent Arınç 29 Temmuz'da, Genel Kurul'u 4 Ağustos Çarşamba günü olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Olağanüstü toplantının gerçekleşmesi için Çarşamba günü saat 15.00'de toplantı yeter sayısı olan 184 üyenin salonda hazır bulunması gerekiyor. CHP, DYP ve bağımsız milletvekillerinin toplam sayısı toplantının açılması için yeterli olacak sayıya ulaşmıyor. Ancak Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olağanüstü toplantıya karşı olmadıkları yönündeki açıklamasıyla toplantının gerçekleşmesi bekleniyor. Ak Parti milletvekilleri toplantıya katılmazsa, toplantı yeter sayısına ulaşılamayacağından Genel Kurul yeniden tatile girecek.

184 ve daha fazla üyenin katılması halinde ise, olağanüstü çağrının gündem maddesi olan gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması konusu tartışılıp oya sunulacak. Önergenin gündeme alınması kabul edilmez ve çalışmalara devam edilmesi yönünde bir karar alınmazsa TBMM Genel Kurulu yeniden tatile girecek.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.