TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI TOPTAN, TUNUS'TA...


TBMM Başkanı Köksal Toptan, Tunus'taki resmi temasları kapsamında, Tunus Danışmanlar Meclisi Başkanı Abdullah Kallel ile bir araya geldi. Toptan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun geçirdiği kaza dolayısıyla bugün yurda dönüyor.

26 Mart 2009 Perşembe


Tunus'taki resmi temasları kapsamında, Tunus Danışmanlar Meclisi Başkanı Abdullah Kallel'i ziyaret eden TBMM Başkanı Köksal Toptan, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, iki ülkenin her alanda işbirliğini daha da geliştirmesinin önemini vurguladı. İki meclisli sistemlerin, doğru sistemler olduğunu kaydeden Toptan, ''Türkiye'de bunu söylüyorum, fakat benden başka kimse inanmıyor'' dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Uluslararası Ceza Mahkemesinin, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir hakkında verdiği tutuklama kararını değerlendirirken, ''Dünyada delili ortada olan olaylar var ama mahkeme bunları incelemiyor'' dedi.
.
Tunus Danışmanlar Meclisi Başkanı Abdullah Kallel de Meclislerinin yapısı hakkında bilgi verdi. Kallel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki tavrını gündeme getirerek, ''Davos'u tüm Tunuslular saniye saniye evinde izledi. Çok öncelikli konularımız olmasına rağmen Meclis, gündemini bırakarak Erdoğan'ı izledi. Tavrını alkışladık ve oy birliği ile onayladık. Buralardan gittiniz ama sevginizi içimizde bıraktınız'' diye konuştu.

Kallel, Uluslararası Ceza Mahkemesinin, Sudan Devlet Başkanı El Beşir için verdiği tutuklama kararını da eleştirerek, ''Adres yanlış. Doğru adres İsrail olmalıydı. Yüzlerce masum çocuğu öldürdüler, evleri yıktılar, tarım alanlarını yok ettiler'' ifadesini kullandı. Bunun üzerine TBMM Başkanı Toptan, İsrail'in, 11 yaşındaki bir Filistinli çocuğu canlı kalkan olarak kullanmasının, tüm dünya televizyonlarında yayınlandığını hatırlatarak, ''Belki de bu olay, insanlığın gerçekleri görmesini sağlayacaktır. Uluslararası Ceza Mahkemesi bir karar verdi ama gerekçesi hala açıklanmadı. Bu mahkeme BM bünyesinde değil. Türkiye, ABD ve Sudan da bu mahkemenin üyesi değil. Vermiş olduğu kararın geçerliliği yok. Dünyada delili ortada olan olaylar var ama mahkeme bunları incelemiyor. El Beşir'in suçu varsa cezasını çeksin ama başkaları da çeksin'' diye konuştu.

Toptan, görüşmenin ardından Türkiye'ye hareket etmek üzere Kartaca Havalimanına gitti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.