TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP'GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili iddialarını sürdürdü.

12 Şubat 2009 Perşembe


MHP'li Vural, daha önce açıkladığı Gülbağı Konut Yapı Kooperatifi ile ilgili bilgiler üzerine Gökçek'in, ''Bilgim yok, olayı basından öğrendim. Hukuka aykırı bir durum varsa gereği derhal yapılacaktır'' diye beyanda bulunduğunu hatırlatarak, ''Bu olayın içinde belediyenin üst düzey yöneticileri de vardır. Kim kimi denetleyecektir? Şıracının şahidi bozacı mı?'' diye sordu.
Gökçek'in, konuyla ilgili ''İç Denetim Birim Başkanlığına talimat verdiği'' yönünde duyumlar aldıklarını ifade eden Vural, iç denetimin belediye ile ilgili mali konuları denetlediğini, burada ise belediye arsası ile ilgili işlemin hukuka aykırı bir şekilde yapılmasının söz konusu olduğunu ileri sürdü. Vural, ''Kaldı ki iç denetimin soruşturma gibi bir görevi de yoktur. Sadece inceleme görevi vardır. Böyle bir çalışma varsa bu olayın üstünün örtülmesi çabasıdır. Zaten İç Denetim Birimi Başkanı da Gülbağı Yapı Kooperatifinin başkanıdır. Kim kimi denetleyecek?'' diye konuştu.
Vural, Gökçek'e çağrıda bulunarak, olayı yargıya intikal ettirmesini istedi. Gökçek'in kooperatifin kurucularını uzunca bir süredir tanıdığını ve ''yol arkadaşlığının'' bulunduğunu iddia eden Vural, ''Sayın Gökçek, 1994 yılında Eryaman'da Sarıçınar Konut yapı Kooperatifine arsa tahsisi yapmıştır. Bu kooperatifin kurucularında birisi de Gülbağı Konut Yapı Kooperatifinin Başkanı ve halen Teftiş Kurulu Başkanı olan Rahmi Çınar'dır. Şimdi Başkana soruyorum; bu kişiyi siz daha önce tanımıyor muydunuz? Bu girişimden haberim yok demesi inandırıcı değildir'' dedi.
-BEYTEPE'DEKİ ARSA-
Oktay Vural, Beytepe'de yaklaşık 250 dönümlük bir alanın 1990'lı yıllarda Büyükşehir Belediyesince ''toplu konut alanı'' yapılacağı gerekçesiyle vatandaşlardan istimlak edildiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi.
Gülbağı Konut Yapı Kooperatifinde, aslında ''belediye arsasını ele geçirme'' gibi bir organize durumun söz konusu olduğunu iddia eden Vural, 598 numaralı parselde bulunan belediye arsasını alma girişiminden önce de 16 Haziran 2004'te, 614 numaralı parselin alınma girişiminin olduğunu anlattı. Burada, 67 bin metrekare belediyenin arsasının bulunduğunu belirten Vural, Gülbağı Konut Yapı Kooperatifinin belediyeye o tarihte müracaat ederek, 1160 metrekarelik yerinin olduğunu, 67 bin metrekarelik yerin de kendilerini satılmasını talep ettiğini savundu. Vural, şöyle devam etti:
''Burada daha önceden yapılmış tahsisler vardır. Büyükşehir Belediyesinden, kooperatif Başkanı Rahmi Çınar ve Recep Tekcan, 614 numaralı parsellerdeki tahsislerin kaldırılmasını istiyorlar. Belediye Meclisi kararı alınması için de Emlak İstimlak Daire Başkanlığına yazı yazıyorlar. Peki sonra ne oluyor? 'Haberim yok' diyen Sayın Melih Gökçek, bu arsanın üzerindeki tahsislerin kaldırılması için 13 Ekim 2004 tarihinde Büyükşehir Meclisi kararını aldırıyor. Kimin imzası var Meclis Başkanı İbrahim Melih Gökçek? Şimdi 'bu organizasyondan haberim yok,' diyen Gökçek, kooperatifin talebi üzerine tahsisleri kaldırıyor.''
Vural, bunun tamamıyla oradaki arsaları bir kooperatifin üzerine geçirerek, oradaki yandaşlara rant oluşturmak için yapılan bir organizasyon olduğunu ileri sürdü. Vural, tüm işlemlerden Gökçek'in haberdar olduğunu, ancak yapılan işlemlerin son anda mahkeme kararı ile yürütmesinin durdurulduğunu söyledi.
-''YOLSUZLUĞUN PARTİSİ OLMAZ?''-
Başbakan'ın 10 Şubatta yaptığı grup toplantısında, kendilerini eleştirdiğini hatırlatan Vural, ''Belediye Başkanının olmadığını söylediği villasının olduğunu, belgesiyle ortaya kaymamız mı Başbakana göre çamur atmak, karalamaktır? Belediye arsasını, kendi kurdukları kooperatifin üzerine geçirenleri belgeleriyle açıklamak mıdır çamur atmak? Yolsuzluğun partisi olmaz. Ucu bir yerlere mi dokunuyor? Vatandaşın hakkını korumak, kanunlara, etiğe uygunluk istemek çamur atmak oluyor... Bunları kabul etmemiz mümkün değildir'' diye konuştu.
Vural, iftira ve tehditlere ''pabuç bırakmayacaklarını'' belirterek, Başbakanın yaptığının yargıya müdahale olduğunu savundu. Gökçek'in yerine, Başbakanın cevap verdiğini ifade eden Vural, yargının önünün açılmasını istedi. Vural, ''Sayın Başbakan, temiz ellere ne zaman başlayacaksınız? Aklama operasyonları sizin ak belediyecilik anlayışınız mıdır? Neden bunların üzerine gitmiyorsunuz? Dosyalardan korkmayın Sayın Başbakan... Dosyalardan korkmayın'' dedi.
Başbakanın ''Medyayı boykot'' çağrısının hala devam ettiğine işaret eden Vural, bunun doğrudan doğruya vatandaşın haber alma hakkına saldırı olduğunu söyledi. Vural, ''Sayın Başbakan, eğer bu medya olmasaydı pırlanta ortaklığından nasıl haberdar olacaktık? Eğer bu medya olmasaydı Gökçek, nasıl Gülbağı Konut Yapı Kooperatifinden haberdar olacaktı? Pes doğrusu...'' ifadesini kullandı.
Vural, gazetecilerin, ''Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşinin'' dinlenilmesiyle ilgili sorusuna, ''Bunları kim, neden yapmıştır? Bunları Hükümetin, devletin ortaya çıkarması gerekmektedir. Bu işle ilgili yargının önünün açılmasını ve tüm gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyoruz'' diye cevapladı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.