TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

GÜNEY KORE PARLAMENTO HEYETİ TBMM'DE...


Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Planlama ve Maliye Komisyonu Başkanı Suh Byung Soo ve beraberindeki heyet, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba'yı ziyaret etti.

12 Ocak 2009 Pazartesi

Ziyarette Konunşan Suh Byung Soo, dünyada yaşanan ekonomik krizin etkilerini öğrenmek için Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Plan ve Bütçe Komisyonunun yapısı ve görevleri hakkında bilgi veren Sait Açba, dünyada yaşanan mali krizin Türkiye'yi de etkilediğini belirtti. Krize bağlı olarak Türk ekonomisinde bir durgunluk dönemi yaşandığını vurgulayan Açba, ''Bizim şansımız, bankacılık sistemi krize hazırlıklı yakalandı. İhracatımızın yüzde 21 civarında azalacağı görülüyor. Krizin etkilerini azaltmak için küçük ve orta ölçekli firmalara yönelik destek kredilerini harekete geçirmiş durumdayız.

Kriz döneminde KOBİ'lerin korunması çok önemli. Bu bağlamda hükümetimiz çalışmalar yapıyor'' diye konuştu.

Açba, Türk halkının, Kore halkına karşı sıcak bir ilgisinin bulunduğunu, 1950'lerde Türk askerinin BM şemsiyesi altında bu ülkede görev yaptığını,
şehitler verdiğini hatırlatarak, son zamanlarda hem hükümetler, hem de parlamentolar arasındaki ilişkilerin arttığına dikkati çekti. Açba, çok sayıda
Koreli firmanın Türkiye'de faaliyet gösterdiğine de dikkati çekerek, ''Ekonomik ilişkilerimizi de artırmak zorundayız'' dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.