TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

"ÇOCUK VE ŞİDDET" KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI TBMM'DE YAPILDI


Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Güldal Akşit, aile içinde şiddete tanık olan çocuğun duygusal yıkıma uğradığını ifade etti.

01 Temmuz 2004 Perşembe

Ak Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe'nin akademisyenlerle birlikte düzenlediği "Çocuk ve Şiddet" konulu bilgilendirme toplantısı, TBMM'de yapıldı.

Toplantıyı yöneten, Ak Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin toplantının, bu konuda yapılacak yasal düzenlemelere hızlandırıcı etkisi olmasını dileyerek, "Şiddetin en aza indiği, hatta olmadığı bir dünyada yaşamak istiyoruz" dedi.

Toplantıda akademisyenler; şiddet ve şiddet içerikli yayınların, yetişme çağındaki çocukların ruh sağlıkları ve gelişimleri üzerinde yaptığı olumsuz etkiler konusunda bilgi verdiler. Akademisyenler, şiddeti örnek alan çocukların da şiddet uyguladığı, önlem alınmadığı takdirde şiddetin toplumda yaygınlaşacağı uyarısında bulunarak, medyada yayınlanan şiddet içerikli programların da çocuk üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çektiler.

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Güldal Akşit, şiddetin sadece çocukları değil, tüm kesimleri etkilediğini söyledi. Türkiye'de dayağın, geleneksel bir yöntem olarak sıklıkla yaşandığına dikkat çeken Bakan Akşit, şiddetin öğrenilen ve taklit edilen bir davranış olduğunu vurguladı.

Akşit, şiddetin öğrenilen ve taklit edilen bir davranış olduğunu söyledi. Aile içinde, şiddete tanık olan çocuğun duygusal yıkıma uğradığını ifade eden Akşit, şiddet uygulayan çizgi film kahramanlarıyla özdeşleşen çocuğun da etrafına saldırgan davranabildiğine dikkat çekti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.