TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM'DEKİ BAZI KOMİSYON BAŞKANLARI, HARİCİYECİ ADAYLARINA HİTAP ETTİLER


Dışişleri Komisyonu Başkanı Dülger, Dışişleri aday meslek memurlarını çok ciddi sorumlulukların beklediğini belirterek, "kendi devletimizi iyi tanımamız gerekir" dedi.

01 Temmuz 2004 Perşembe

Dışişleri Bakanlığı 40'ıncı dönem aday meslek memurları, 40'ıncı hazırlık programı çerçevesinde dün Meclisi ziyaret ettiler. TBMM'deki bazı komisyon başkanları, Küçük Grup Salonu'nda toplanan meslek memurlarına hitap ettiler.

Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Eğitim Merkezi Başkanlığı yöneticileri ve aday meslek memurlarından oluşan heyete, önce TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt hitap etti ve TBMM Genel Sekreterliği'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger de yaptığı konuşmada, Dışişleri aday meslek memurlarını çok ciddi sorumlulukların beklediğini söyledi. Dil, tarih, yakın tarih ve diplomasi tarihinin derinden bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Dülger, "Kendi devletimizi iyi tanımamız gerekir" diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Vekili Ömer İnan da heyete komisyon çalışmalarını anlattı. İnan, Türkiye'nin demokratikleşme sürecine hızla girdiğini söyledi.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, bir ülkenin büyüklüğünde tarih, kültürel ve tabii kaynaklar zenginliğinin yanında, meslek memurlarının çalışmalarının da ölçü olduğunu kaydetti. Elkatmış komisyon çalışmalarına da değindi.

AGİT Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesi Gaye Erbatur da küreselleşmenin yeni arayışları getirdiğini ifade ederek, burada meslek memurlarına önemli görevler düştüğünü söyledi.

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Vahit Erdem ise, "Türk olmak zor, diplomat olmak zor, ikisi bir arada olunca daha da zor" diye konuştu. Erdem, Batının zannedildiği kadar objektif olmadığını ifade etti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.