TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ DANIŞMA KOMİSYONU, TBMM'DE ALPTEKİN VE TOPUZ'U ZİYARET ETTİ


21. Dönem milletvekili ve TPB Kadın-Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu Alphan TBMM'de Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu bulunmamasının sıkıntılara yol açtığını, kendilerinin bu boşluğu bir ölçüde doldurmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

01 Temmuz 2004 Perşembe

Türk Parlamenterler Birliği bünyesinde kurulan "Kadın-Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu" başkan ve üyeleri, TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin ile CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz'u ziyaret etti.

21. Dönem Amasya milletvekili ve TPB Kadın-Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu Başkanı Gönül Saray Alpha, Meclis Başkanvekili İsmail Alptekin'i ziyaretinde, Türk Parlamenterler Birliği'nde gerçekleşen yönetim değişikliğinin ardından böyle bir komisyonun oluşturulduğunubildirdi. Alphan, Avrupa Parlamentosu'nda Kadın-Erkek Eşitliği komisyonu bulunduğunu, TBMM'de böyle bir komisyon bulunmamasının sıkıntılara yol açtığını, kendilerinin bu boşluğu bir ölçüde doldurmak amacıyla yola çıktıklarını anlattı.

Meclis Başkanvekili İsmail Alptekin ise Türk Parlamenterler Birliği'nin yeni yönetiminden Türkiye'nin demokratikleşmesi yönünden önemli hizmetler beklendiğini, bu hizmetlerin başında kadın-erkek eşitliğinin sağlanması olduğunu söyledi. Kadınların siyasi hayatta istenen noktaya gelmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Alptekin, komisyonun bu yönde öncülük yapacağına inandığını söyledi. Kendisinin de kadın erkek eşitliğine yürekten inandığını vurgulayan Alptekin, "Bu konuda bizden istenen her türlü hizmette yanınızda oluruz" dedi. Alphan İsmail Alptekin'e, Adalet Komisyonu'nda görüşülen Türk Ceza Kanunu Tasarısına ilişkin görüşlerini içeren bir dosya da sundu.

Alphan ve Komisyon üyeleri daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Ali Topuz'u ziyaret ederek amaçlarını aktardılar ve destek istediler.

Kadın erkek eşitliğinin sağlanmasının Cumhuriyet Halk Partisi'nin de temel hedeflerinden biri olduğunu belirten Topuz, komisyona her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. Anayasa değişikliği sırasında kadın-erkek eşitliğine ilişkin bir düzenlemenin anayasaya girmesi için yoğun çaba harcadıklarını, ancak bunun gerçekleşemediğini hatırlatan Topuz, siyasi alanda kadınların daha yoğun biçimde temsilini sağlayacak bir yasa teklifi hazırlığı içinde olduklarını da söyledi.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.