TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

"MÜLTECİLERİN KORUNMASI, ULUSLARARASI MÜLTECİ HUKUK REHBERİ " KİTABI TBMM'DE TANITILDI


Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı Remzi Çetin, "Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerin başlaması eşiğinde, sığınma ile ilgili konular kaçınılmaz olarak Türkiye'nin gündeminde de ön plana çıkacaktır"

01 Temmuz 2004 Perşembe

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ile Parlamentolararası Birlik tarafından hazırlanan, "Mültecilerin korunması, uluslararası mülteci hukuk rehberi" adlı kitap, Parlamentoda düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı Remzi Çetin, mültecilerin statüsüne ilişkin 1951 Cenevre sözleşmesine taraf olan Türkiye'nin bu konuda uyguladığı coğrafi sınırlamayı hatırlattı. Çetin, "Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerin başlaması eşiğinde, sığınma ile ilgili konular kaçınılmaz olarak Türkiye'nin gündeminde de ön plana çıkacaktır" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Gesche Karrenbrock da, Türkiye'nin 1951 Cenevre Sözleşmesine Batıdan mülteci kabul edip, doğudan kabul etmeme yönünde koyduğu coğrafi sınırlama çekincesinin sorgulanmasında fayda bulunduğunu söyledi. Karrenbrock, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımıyla bu sınırlama da kaldırılacaktır" dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Sözcüsü Ak Parti Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal da, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, 1951 Cenevre sözleşmesine konan çekinceyi kaldıracağını umduğunu söyleyerek, mültecilerle ilgili mevzuatın çağın koşullarına ve AB şartlarına uygun hale getirileceğini söyledi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.