TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ, AB ÜYE ÜLKELER PARLAMENTO BAŞKANLARI KONFERANSI'NA KATILMAK ÜZERE HOLLANDA'YA GİTTİ


Arınç, Hollanda'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, Hollanda'nın Dönem Başkanlığı'nı üstleniyor olması nedeniyle, ziyaretinin Türkiye açısından önem kazandığını söyledi.

01 Temmuz 2004 Perşembe

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hollanda Temsilciler Meclisi Başkanı Frans Weısglas ve Hollanda Senato Başkanı Yvonne Tımmerman-Buck'ın davetlisi olarak, 2-3 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Birliği Üye Ülkeler Parlamento Başkanları Konferansı'na katılmak üzere Lahey'e gitti. Arınç'a bu seyahatinde, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt ve TBMM Dış İlişkiler Baş Danışmanı Büyükelçi Engin Türker eşlik ediyor.

Hareketinden önce bir basın açıklaması yapan Arınç, Hollanda'nın Temmuz ayı başından itibaren Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nı yürüteceğini hatırlattı.

Ziyaretinin bu nedenle Türkiye açısından ayrı bir önem kazandığını vurgulayan Arınç, açıklamasında şöyle dedi:
"Ülkemizle katılım müzakerelerinin başlatılmasıyla ilgili kararın alınacağı Aralık ayındaki zirveye giden dönemde, Hollandalı muhataplarımla üyelik sürecimize ilişkin konularda bundan böyle daha yoğun iletişim içerisinde bulunabilmem bakımından da, konferansa iştirakimin özellikle yararlı olacağına inanıyorum."

Arınç, Tüm üye ve aday ülkelerin parlamento başkanlarının katılacağı konferansta, parlamentolararası ilişkilerin geliştirilmesi, genişlemenin Avrupa ve küresel boyutta yaratacağı etkiler ve bundan sonra düzenlenecek benzer konferansların çalışma yöntemleri konularında katılımcılar arasında görüş teatisinde bulunulacağını kaydetti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.