TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ALMANYA'DAKİ DENİZ FENERİ DERNEĞİ DAVASI...


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Almanya'daki Deniz Feneri Derneği davasının, Türkiye'deki siyasi iktidarın yolsuzlukların üzerine gitme konusunda bir kararlılığının olmadığı sonucunu ortaya çıkardığını belirterek, ''siyasi iktidar bunun üstünü örtmeye çalışmaktadır'' dedi.

17 Eylül 2008 Çarşamba

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Almanya'daki Deniz Feneri Derneği davasının, Türkiye'deki siyasi iktidarın yolsuzlukların üzerine gitme konusunda bir kararlılığının olmadığı sonucunu ortaya çıkardığını belirterek, ''siyasi iktidar bunun üstünü örtmeye çalışmaktadır'' dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bugün sonuçlanan ve bazı sanıklar hakkında hapis cezası verilen, Almanya Deniz Feneri Derneği davası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

''Dolandırıcılığın olduğu mahkeme kararıyla sabit olmuştur'' diyen Vural, dini duyguları istismar edilerek birikimleri hortumlananların Türk vatandaşları söyledi. Oktay Vural, olayın hem hukuki hem de siyasi boyutunun olduğunu ifade ederek, ''Dava sonucu, bu olayla ilgili olanların AK Parti hükümetinin siyaseten yakın ilgisine ve korumasına mazhar olduğunu ortaya koymuştur'' dedi.

-''ASIL ÜZÜNTÜ DUYULMASI GEREKEN HUSUS...''

Soruşturmanın Türkiye ayağının üzerine gidilmediğini iddia eden Vural, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün, olayı, ''cezayı alanlar Türk vatandaşıdır ve bu durum üzüntü vericidir'' şeklinde değerlendirdiklerini anımsattı.

Oktay Vural, ''Bu durum esef vericidir. Asıl üzüntü duyulması gereken husus, o vatandaşların bu duygularının istismar edilmesidir. AKP'nin üzüntü duyması gereken konu, 'vatandaşların birikimlerini hortumlayanlar konusunda neden Türkiye'de soruşturma yapılmaması' olmalıydı, bundan üzüntü duymalıydılar'' diye konuştu.

Bu konuyla ilgili Türkiye'de neden soruşturma açılmadığını soran Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, konuyu Almanya'nın Ankara Büyükelçisi ile görüştüklerini anımsattı. ''Bu kadar ilgi ve alakanın sebebi herhalde insani olmaktan ötedir'' diyen Vural, Erdoğan ve Şahin'in, Almanya'da görülen başka hangi davayla bu kadar yakından ilgilendiklerini de sordu.

MHP'li Vural, Erdoğan ve Şahin'den, Almanya Büyükelçisi ile yaptıkları görüşmenin tutanaklarını açıklamasını isteyerek, ''Hangi yetkiyle, kim Almanya Başbakanlığı nezdinde bir dolandırıcılık olayıyla ilgilenmektedir. Bu konuya ilgi sebebiniz nedir? Siz böyle bir dolandırıcılığın tarafı mısınız, nereye dokunacağı konusunda bir endişeniz mi vardır?'' diye konuştu.

-''HÜKÜMETİN KORUMASI ALTINDA OLDUĞU MESAJI VERİLMEDİ Mİ?''-

Başbakan Erdoğan'ın bu davayı bir kaç yıldan beri takip ettiğini iddia eden Vural, Adalet Bakanı Şahin'den, ''Almanya Büyükelçisi ile yaptığı görüşmeye ilişkin doğruları anlatmasını'' istedi. Oktay Vural, ''soruşturmayla yakından ilgilenmekle, dolandırıcılığa bulaşmış kişilerin, hükümetin koruması altında ve yakın ilişki içinde olduğu mesajı vermiş olmadınız mı?'' diye sordu.

MHP Grup Başkanvekili Vural, Bakan Şahin'in, olay hakkında soruşturma açıldığını söylemesine rağmen, bu soruşturmanın ''konuları geçiştirmek'' için açıldığını düşündüğünü bildirdi.

Bakan Şahin'in, Almanya'nın hukuki yardımlaşma teklifinde bulunması halinde, adres olarak İçişleri Bakanlığını gösterdiğini iddia eden Vural, Mehmet Ali Şahin'in bugün ise ''adli yardım konusunda bize düşen görev varsa yerine getirmeye hazırız'' dediğini anlattı. Vural, ''adli yardımlaşmayı niye o zaman yapmadınız?'' diye sordu. Vural, sözlerini şöyle tamamladı:

''Böyle bir davanın asıl sonucu, bu konuda siyasi iktidarın bu yolsuzlukların üzerine gitme konusunda bir kararlılığının olmadığıdır. Hangi kurum olursa olsun olayın üzerine gitmenin, o kurumlar üzerinde atıl olan suçlamayı ortadan kaldıracağı düşünülmesi gerekirken, siyasi iktidar bunun üstünü örtmeye çalışmaktadır. Böyle bir konunun soruşturulması konusunda en büyük engel, siyasi iktidardır. İktidar böyle bir dolandırıcılığın uluslararası seviyede takipçiliğini yapmıştır.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.