TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ERÇELEBİ: "BU GÜZEL ÜZÜMLERİ YETİŞTİREN BAĞLAR AĞLIYOR"


DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, üzüm üreticilerinin sorunlarına ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

17 Eylül 2008 Çarşamba

-TBMM Haber Sitesi- DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, üzüm üreticilerinin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erçelebi, AK Parti'nin Türkiye'yi "fakirleştirmeyi ve geri bırakmayı" sürdürdüğünü savunarak, Manisa'nın ilçe ve köylerinde yaptığı incelemeleri basın mensupları ile paylaştı.

Hükümetin Manisa başta olmak üzere Ege'de üzüm üreticisini "perişan" ettiğini ileri süren Erçelebi, Manisa bağlarında bu yıl verimin çok yüksek olduğunu ancak hükümetin bundan haberinin olmadığını söyledi.

Tahmini rekolte'nin 310 bin ton olduğunu ve dünya üzüm üreticisi ülkelerde bu yıl rekoltenin düşük seyrettiğini belirten Erçelebi, Türkiye'nin dünya piyasasında fiyat belirleme önceliğini elde edebilecek bir avantaja sahip olduğunu ifade etti.

Ödemenin belirsiz olduğundan ve müdahale alımının olmadığından şikayet eden Erçelebi, üzüm üreticilerine hükümetin sahip çıkmadığını ileri sürdü.

Erçelebi, basın toplantısına getirdiği üzümleri kameralara göstererek, "Bu güzel üzümleri yetiştiren bağlar ağlıyor" dedi.

Erçelebi, hükümet'in üzüme destek vermesi amacıyla, Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde üzüm üreticilerinin "5 Eylül'de 5 Bin İmza" kampanyası başlattığını ve toplanan imzaların Başbakanlık'a gönderildiğini belirtti.

Erçelebi, "AKP, Manisa'da 5 bin imza toplayıp sesini duyurmak isteyen vatandaşın feryadından da anlaşılıyor ki, "Türkiye'yi perişan eden, köylüyü ve çiftçiyi tüketen eylemledir odağı durumuna" düşmüştür" diye konuştu.

Erçelebi, uygun bedelle TARİŞ'e alım olanaklarının sağlanmasını ve hükümetin TARİŞ'e destek vermesini istedi.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.