TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI TOPTAN, ESKİ BAŞBAKAN MENDERES'İ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANDI


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, eski Başbakan Adnan Menderes'in ölüm yıldönümü dolayısıyla oğlu Aydın Menderes'e bir mesaj gönderdi.

17 Eylül 2008 Çarşamba

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, eski Başbakan Adnan Menderes'in ölüm yıldönümü dolayısıyla oğlu Aydın Menderes'e bir mesaj gönderdi.

TBMM Başkanı Toptan'ın mesajı şöyle:

"Büyük devlet ve halk adamı, eski Başbakan, babanız merhum Adnan Menderes'i, ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet ve derin saygıyla anıyorum.

Türk siyasi hayatının en önemli isimlerinden olan merhum Menderes, ülkemizde demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi, milletimizin devlet yönetiminde tek söz sahibi olması yönünde unutulmaz hizmetlerde bulunmuştur.

Bugün demokrasi içerisinde yaşıyorsak bunu Adnan Menderes ve diğer demokrasi şehitlerimize borçluyuz. Çünkü o ve arkadaşları, siyasi ve demokrasi hayatımızda yeni ufuklar açarak çok partili hayata girişinin, halkın demokratik yollarla ülke yönetiminde söz sahibi olmasının, özgür seçimlerle iktidarın belirlenmesinin aydınlık kapısını açmışlardır.

Halkıyla bütünleşen bir Başbakan olan Menderes, Türkiye'nin kalkınması için cesur kararlar alan müstesna bir liderdi.

Vefatı milletimizde derin yaralar açan merhum Menderes, yenilikçi ve alçak gönüllü bir devlet adamı olarak gönlümüzde yaşamaya devam etmektedir.

Demokrasi şehidi büyük devlet adamı Adnan Menderes'e bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.

Milletimizin ve ailenizin çektiği acıları yürekten paylaşıyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.