TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

727. ERTUĞRUL GAZİ'Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, 727. Geleneksel Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri dolayısıyla Bilecik Valisi Musa Çolak'a bir mesaj gönderdi.

12 Eylül 2008 Cuma

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, 727. Geleneksel Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri dolayısıyla Bilecik Valisi Musa Çolak'a bir mesaj gönderdi.

TBMM Başkanı Toptan'ın mesajı şöyle:

"727. Geleneksel Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne nazik davetiniz için teşekkür ederim.

Türk tarihinin gurur sayfalarında yerini alan Osmanlı Devleti, hiç kuşkusuz dünya tarihinin de en büyük devletlerinden biridir.

Osmanlı Devleti'nin ulaştığı coğrafi sınırlar, sahip olduğu nüfuz ve hakimiyet alanı, dünya tarihinde ancak çok az devletin başarabildiği bir ayrıcalık olmuştur.

Söğüt'te doğan ve üç kıta üzerinde köklü bir medeniyet haline gelen Osmanlı İmparatorluğu'nda çok farklı kültür ve inanca mensup insanlar yüzyıllar boyu huzur ve barış içerisinde yaşamıştır.

İnsanlık tarihine damgasını vuran Osmanlı İmparatorluğu, bu erdemli özelliklerini Ertuğrul Gazi'nin hazırladığı kuruluş felsefesinden almıştır.

Ertuğrul Gazi'nin, ilkeli ve dürüst yönetim anlayışı, cesareti, ileri görüşlülüğü ve devlet adamlığı, kendisinden sonraki liderlere de örnek olmuştur.

Bugün, büyük saygı ve minnetle andığımız Ertuğrul Gazi'nin bıraktığı miras Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet anlayışında kendisini göstermiştir.

Geleneksel olarak düzenlediğiniz Ertuğrul Gazi'yi Anma Etkinlikleri, Büyük Türk Milleti'nin zengin geçmişine, atalarının emanetine sahip çıkacağının ve gelecek nesillere aktaracağının en anlamlı göstergelerindendir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Ertuğrul Gazi'yi rahmet ve minnetle anarken, imparatorluk temellerinin atıldığı kutlu Söğüt'ün insanlarına da selamlarımı iletiyorum."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.