TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BELÇİKA PARLAMENTO HEYETİ, TBMM'DE…


Belçika Frankofon Toplumu Parlamentosu ile Walon Parlamentosu milletvekillerinden oluşan heyet, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili Lütfü Elvan ve komisyon üyeleri ile görüştü.

12 Eylül 2008 Cuma

-TBMM Haber Sitesi- Belçika Frankofon Toplumu Parlamentosu ile Walon Parlamentosu milletvekillerinden oluşan heyet, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili Lütfü Elvan ve komisyon üyeleri ile görüştü.

KİT Komisyonu Toplantı Salonunda gerçekleşen görüşmede, AB Uyum Komisyonu Başkanvekili Lütfü Elvan, Türkiye'nin AB'ye siyasi ve sosyal üyeliğinin Avrupa Birliği'nin kendini bu coğrafyada daha güçlü hissetmesini sağlayacağını düşündüğünü belirtti.

Elvan, AB'ye uyum süreci içinde şu ana kadar 8 fasılın açıldığını, 1 tanesinin (Bilim ve Araştırma faslı) geçici olarak kapatıldığını ve Fransa'nın dönem başkanlığında da 2 fasılın daha açılmasını beklediklerini ifade etti.

Elvan şunları kaydetti:

"AB'ye uyum konusunda ev ödevlerimiz olduğunu biliyoruz. Bunun farkındayız, bilincindeyiz. Ama bizim de AB'den, üye ülkelerden beklentilerimiz var. Adaletli ve şeffaf bir sürecin geçmesini bekliyoruz."

Elvan, Türkiye'nin müzakere süreci içinde bir ülke olduğunu söyleyerek, müzakere süreci içindeki diğer ülkelere nasıl muamele ediliyorsa Türkiye'ye de öyle muamele edilmesini istedi.

Elvan, "Müzakere aşamasında, diğer ülkelere nasıl davranılıyorsa bize de aynı davranılmasını istiyoruz. Bu Türkiye ile AB arasında karşılıklı kontrattır. Bu kontratta dolaylı yollara başvurmak, AB'nin saygınlığını artırmayacaktır. AB güçlü bir birliktir, gereğini yapmalıdır" diye konuştu.

Walon Parlamentosu Sosyalist Parti Grup Başkanı Maurice Bayenet ise, "Türkiye'nin AB'ye üyeliğine ülkem ve partim tamamen olumlu bakıyoruz" dedi.

Birlik içinde bazen ilerlemede sorunlar olduğunu belirten Bayenet, bu konuda iyileştirme yapılması gerekliliğinden bahsetti.

Bayenet, bir önceki genişlemenin çok hızlı yapıldığına inandığını ifade ederek, "Türkiye'ye, daha önce AB'ye üye olan ülkelere davranıldığı gibi davranılmamış olabilir" dedi.

Bayenet, Türkiye'nin öz zenginlikleri ile AB'ye çok şeyler katabileceğinin altını çizdi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.