TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KILIÇDAROĞLU'NUN BASIN TOPLANTISI…


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP MYK Üyesi Ali Kılıç ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın Almanya'da bir kooperatifin yöneticisi olduğu iddiaları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

12 Eylül 2008 Cuma

-TBMM Haber Sitesi- CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP MYK Üyesi Ali Kılıç ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın Almanya'da bir kooperatifin yöneticisi olduğu iddiaları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada; Alman savcıların hazırladığı Deniz Feneri Derneği ile ilgili iddianamede adının geçmediğini söylediğini belirterek, "Sayın Akman'ın adı iddianamede tam 34 kez geçiyor" dedi.

Akman'ın avukatı aracılığı ile yaptığı açıklamada, 'Almanya Frankfurt'ta kurulan OFWG e.G adlı kooperatifin fahri üyesi olduğunu açıkladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, kooperatifin Alman Maliye Makamlarına gönderdiği bir yazıda RTÜK Başkanı Akman'ın isminin 'Yönetim Kurulu' üyesi olarak geçtiğini ifade etti.

Belgede ismi geçenlerin sadece kooperatifle değil aynı zamanda Deniz Feneri ile de bağlantılı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, kooperatifin Alman Hükümetinden üye başına 4-6 bin Avro karşılıksız yardım aldığını ve toplanan para miktarının yaklaşık 6-8 milyon Avro olduğunu söyledi.

RTÜK'nun 'çok önemli' bir kuruluş olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"RTÜK Başkanını TBMM seçiyor. Bu bağlamda, adı kuryeye çıkmış, Alman Makamlarınca hazırlanan iddianamede adı 34 kez geçen, Deniz Feneri olayı ile ilgili kirli ilişkileri iddianamede sıralanan, hakkında Almanya'da soruşturması süren bir kişi RTÜK Başkanı olarak görev yapamaz.

Buradan Sayın Köksal Toptan'a çağrıda bulunuyorum… TBMM'nin RTÜK'e başkan olarak seçtiği bir kişinin tüm şaibelerden soyutlanması gerekir. Sayın Zahit Akman etik olarak bulunduğu bu görevi artık sürdüremez. Gelin Türkiye'de bir ilki başlatın ve şaibeli kişileri bulundukları görevden istifaya davet edin. Bu davranış hem TBMM Başkanını hem de TBMM'yi halkın gözündü daha itibarlı bir kurum haline getirecektir. Bu görevi lütfen yerine getiriniz."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.