TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ YAĞMURDERELİ VEFAT ETTİ


AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli, bir süredir tedavi gördüğü Kadıköy Acıbadem Hastanesinde vefat etti. Yağmurdereli için ilk tören, yarın saat 14.30'da Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

02 Ağustos 2008 Cumartesi


AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli, bir süredir tedavi gördüğü Kadıköy Acıbadem Hastanesinde vefat etti.

Şubat 1953'te, Trabzon'da doğan Osman Yağmurdereli, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü mezunuydu. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, yorumcu sanatçı olarak çalışmalarını sürdürdü.

Televizyon yapımcılığıyla, birçok sevilen diziye de imza atan Yağmurdereli, 23. dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapıyordu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin cenazesi yarın toprağa verilecek.

Yağmurdereli için ilk tören, yarın saat 14.30'da Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

Yağmurdereli'nin cenazesi, Fatih Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin vefatıyla TBMM'deki boş sandalye sayısı 3'e yükseldi.

Yağmurdereli'nin vefatının ardından AK Parti'nin TBMM'deki milletvekili sayısı da 339'a düştü.

Geçen yıl 22 Temmuzda yapılan seçimin ardından, MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Cihat Özönder'in mazbatasını almaya giderken Ankara
Esenboğa yolunda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle TBMM'deki milletvekili sayısı 549'a inmişti. AK Parti Kayseri
Milletvekili Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle bu sayı 548'e düşmüştü.

TBMM'deki sandalye dağılımı şöyle:

AK Parti: 339- CHP : 98- MHP : 70- DTP : 21- DSP : 13- ÖDP : 1- BBP : 1- Bağımsız: 4
Boş : 3- TOPLAM : 550
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OSMAN YAĞMURDERELİ.....
Siyasetçi bir aileden gelen ve son dönem milletvekili seçilerek sanat camiasının da TBMM'deki sesi olan Osman Yağmurdereli, 55 yıllık ömrüne çok sayıda dizi ve film sığdırdı.

Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli'nin oğlu olan Osman Yağmurdereli,
ilkokulu 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda, daha sonra Ankara Kavaklıdere İlkokulu'nda, orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal
Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitirdi.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nü bitiren Yağmurdereli, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1975'te yorumcu sanatçı olarak
sanat çalışmalarına başladı.

''Nişan yüzüğü'' ve ''Sarışın'' adlı iki albümü bulunan sanatçı, en çok ''Bir bir biri birilerine'' ve ''Eller eller'' sözlerini içeren şarkılarla tanındı.

Yağmurdereli, 1987 yılında dönemin ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy'un kız kardeşi Esin Atasoy ile evlendi.

''İz Peşinde'' adlı dizide ''Komiser Esat'' karakteriyle oyunculuğa adım atan Yağmurdereli, 1988'de Yağmur Ajans'ı kurarak yapımcılığa başladı.

''Yağmur Ajans'' ile Yeşilçam'ın ünlü oyuncuları ve genç yeteneklerini çatısı altında toplamaya başlayan Yağmurdereli, ajansı kurulduğu günden günümüze kadar 2 bin bölümün üstünde dizi ve televizyon filmine imzasını attı.

Osman Yağmurdereli, ''İz Peşinde'' ve ''Bizim Mahalle'' dizileri ile ''Bir İhtimal Daha Var'', ''Keloğlan Kara Prens'e Karşı'', ''Yeni Bir Yıldız'', ''Bir Aşkın Bittiği Yer'', ''Biraz Neşe Biraz Keder'' ve ''Sevgi Çıkmazı'' filmlerinde rol aldı.

Yönetmen Taner Akvardar, 2005 yılında çektiği ''Misi'' isimli filmi Osman Yağmurdereli'nin aynı adlı kitabından uyarladı.

Osman Yağmurdereli ''Aşkım Aşkım'', ''Dicle'', ''Elveda Derken'', ''Sessiz Gemiler'', ''Karınca Yuvası'', ''Sev Kardeşim'', ''Köpek'', ''Kınalı Kar'', ''Melekler Adası'', ''Hırçın Menekşe'', ''Serseri'', ''Baldız Geliyorum Demez'', ''Yılan Hikayesi'', ''Marziye'', ''Sakin Kasabanın Kadını'', ''Yalan'', ''Yeni Bir Yıldız'', ''Ay Işığında Saklıdır'', ''Bir Aşkın Bittiği Yer'', ''Nefes Alamıyorum'', ''Bizim Mahalle'', ''Bir Kadın Düşmanı'', ''Duygu Çemberi'' gibi sevilen birçok
dizi ve filmin yapımcılığını üstlendi.

''Devlet Sanatçısı'' unvanı da taşıyan yapımcı Osman Yağmurdereli, 5 yıl üst üste ''Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülünü'' de aldı.

Bir dönem Trabzonspor Basın Sözcülüğünü de yapan Yağmurdereli, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti'den İstanbul 2. Bölge milletvekili seçildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.