TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

LÜKSEMBURG BAŞBAKAN YARDIMCISI ASSELBORN, TBMM'DE...


TBMM Başkanı Köksal Toptan, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn ve beraberindeki heyeti kabul etti.

01 Temmuz 2008 Salı

- TBMM Haber Sitesi - TBMM Başkanı Köksal Toptan, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Göç Bakanı Jean Asselborn ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Konuk heyeti, TBMM'de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Toptan, önceki gün gerçekleştirilen temasların da yararlı olduğunu söyleyen Toptan, Lüksemburg heyetine AB sürecinde Türkiye'ye vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.

Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüştüğünü söyleyen konuk bakan Asselborn, bugün 'meslektaşım' sözcüğüyle hitap ettiği ve 4 yıl boyunca Dışişleri Bakanı olarak karşılıklı çalıştıklarını söylediği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşeceklerini söyledi.

Başbakan yardımcısı Asselborn, sözlerine şöyle devam etti: "İrlanda'nın, referandumda Lizbon Antlaşması'na 'hayır' demesinden sonra, Avrupa içerisinde karışıklıklar, bazı sorunlar ortaya çıktı. Bizim AB içerisinde enerjimizi, şu anda bu antlaşmayı nihayete erdirmeye harcamamız lazım. Bu antlaşma yapılıp yapılmayacağı sorusuna cevap vermeye, aynı zamanda, AB entegrasyonunu daha da ileriye götürmeye yönelik çalışmamız lazım"

AB' içinde yapıların derinleştirilmesi ve birliğin genişlemesi konusunda sorunlar yaşandığını söyleyen Asselborn, AB'nin Balkanlar'a ilişkin sorunları çözmeye çaba harcayacak ve sürecin sekteye uğratılmasını istemeyen 'akıllı kadın ve erkekler'in olduğunu vurgulayarak; "Birlik içerisinde müzakere sürecinin sekteye uğratılmaması gerektiğini bilen akıllı kadın ve erkekler vardır diye düşünüyorum. 21. yüzyılda AB'ye ilişkin vizyon sahibi kişiler, bu müzakerelerin sekteye uğratılmamasını da biliyorlardır. AB'de dönem başkanlıkları gelip, geçiyor. Dönem başkanlıkları değişse de AB'nin verdiği sözler her zaman devam edecektir. AB-Türkiye ilişkileri açısından bizim sabırlı olmamız gerekir. Sizin ülkenizle ilgili olarak, reformlara devam edilmesi gerekiyor. Bunları zaten biliyorsunuz. AB olarak, biz uzun vadeli bir vizyon sahibiyiz. İleride, dünyada güçlü bir AB görmek istiyoruz. Tam tersine bir durum kesinlikle yanlış olacaktır. Bizim işbirliğine devam etmemiz gerekiyor. Her zaman sorunlar çıkacaktır ama bunları Türkiye ve AB olarak çözmemiz gerekiyor'' dedi.

Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Göç Bakanı Jean Asselborn ve beraberindeki heyet daha sonra, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ile bir araya geldi. Dışişleri Komisyonu üyelerinin de katıldığı görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı sürdürüldü.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.