TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

STRAZBURG'DA YOĞUN DİPLOMASİ TRAFİĞİ


TBMM Başkanı Toptan, Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferası için bulunduğu Strazburg'da, mevkidaşlarıyla görüşmelerini sürdürüyor.

23 Mayıs 2008 Cuma

Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı için Fransa'nın Strasbouarg kentinde bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, yoğun bir parlamenter diplomasi trafiği yürütüyor.

Meclis Başkanı Toptan, bir yandan konferans çalışmalarına katılırken bir yandan da mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştiriyor. Toptan bu kapsamda 6 ülkenin parlamento başkanı ile bir araya geldi.

Toptan, görüşmelerin ilkini Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ile gerçekleştirdi. TBMM Başkanı daha sonra, Bulgaristan Parlamento Başkan Yardımcısı Younal Loutfı, Yunanistan Parlamento Başkanı Dimitrios Sioufas, Macaristan Meclis Başkanı Bayan Catalin Szili, Hollanda Temsilciler Meclisi Başkanı Bayan Gerdi Verbeet ve Arnavutluk Meclis Başkanı Bayan Jozefina Toplalli ile baş başa görüştü.

Görüşmelerde karşılıklı parlamento ilişkileri ele alındı.

Toptan bugün de Karadağ Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç'in ile bir araya gelecek.

TOPTAN'DAN DESTEK

Bu arada Meclis Başkanı Toptan, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi Başkanlığı'na aday olan Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Yavuz Mildon ve beraberindeki heyeti de kabul etti. 27 Mayıs 2008 Salı günü gerçekleştirilecek kongrede Başkanlığa seçilmesine kesin gözüyle bakılan Mildon'a destek veren Toptan görüşmede, "İlk defa bir Türk böyle bir göreve gelecek. Sizinle gurur duyuyoruz" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.