TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TÜRKİYE-FİLİSTİN DOSTLUK GRUBU, FİLİSTİN'E GİDİYOR


Dostluk Grubu Başkanı Tanrıverdi: ''Türkiye, İsrail-Filistin Barış Sürecinde aktif rol oynamalı''

15 Mayıs 2004 Cumartesi 00:00

Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ve Yönetim Kurulu'ndan oluşan sekiz kişilik bir TBMM heyeti, 19-23 Mayıs tarihleri arasında Filistin'e resmi ziyarette bulunacak.

Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, ziyaret öncesinde Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, ''Türkiye, İsrail-Filistin barış sürecinde aktif rol oynamalıdır'' dedi.

Ziyaretleri süresince başta Devlet Başkanı Yaser Arafat olmak üzere Filistin Ulusal Yönetimi Başbakanı Ahmet Qurei ve Dışişleri Bakanı Dr. Nabil Shaath ile görüşeceklerini bildiren Tanrıverdi, ayrıca Ramallah ve Gazze'deki mülteci kamplarını da ziyaret edeceklerini belirtti.

Tanrıverdi, Türkiye'nin sürgünde ilan edilen Filistin Devletini 15 Kasım 1988'de tanıyan ilk ülkeler arasında yer aldığını, TBMM'de ilk defa 22. dönem birinci yasama yılında Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulduğunu hatırlatarak TBMM tarihinde ilk defa bir dostluk heyetinin Filistin'e resmi ziyarette bulunacağına dikkat çekti.

Filistin ve İsrail halklarının huzur ve güven ortamından uzak, endişe ve korku içinde bir hayat sürdürdüklerini ifade eden Tanrıverdi, ''Bölge düzeyinde bölge halkları ve insanlık aleyhine yıllardır oyun oynandığı açıktır. Barışı seven, insanlığı kan ve gözyaşından korumak isteyen herkes bu oyuna karşı durmalıdır. Filistin ve İsrail barış görüşmelerine bir an önce başlanmalıdır'' dedi.

Hüseyin Tanrıverdi, Ortadoğu'da barış adına atılacak bir adımın dünyada güvenlik kaygılarının azalmasına katkıda bulunacağını ancak öncelikle bu ortamın sağlanması için İsrail'in ''saldırgan tutumundan hemen vazgeçmesi gerektiğini'' kaydederek ''Savaş, çatışma ve kavga kolaydır. Zor olan barıştır ve barışın daimi olmasını sağlamaktır. Ancak yaşanan son gelişmeler özellikle Filistinli liderlere düzenlenen suikastlar sonrasında barış bir adım daha uzaklaşmıştır'' diye konuştu.

Barışı sağlama adına İsrail ve Filistin yetkililerini ellerinden geleni yapmaya çağıran Tanrıverdi, ''Dünya toplumu, İsrail ve Filistinlilerin bugüne kadar kendi başlarına maalesef başaramadıkları barış için aktif, yoğun hatta belirleyici katkıda bulunmalıdır. Tarihi ve kültürel misyonu ile bölgede bir güç ve denge unsuru olan Türkiye de barış sürecinde aktif rol oynamalıdır'' dedi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.