TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KAPLAN: "ÇÖZÜMÜN ANAHTARI; BARIŞÇIL, SİYASAL, DEMOKRATİK VE DİPLOMATİK ÇABALARDIR"


DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, TSK İç Hizmet Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanunu teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu söyledi. Kaplan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

15 Mayıs 2008 Perşembe 13:00

- TBMM Habere Sitesi- DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanunu teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu söyledi.

Kaplan, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ün, Kuzey Irak'ta yaptığı, ''Silahlı mücadelenin Kürtlere zarar verdiği'' yönünde basına yansıyan açıklamaları sorması üzerine Kaplan, Ahmet Türk'ün çatışma sürecinin, silahlı yöntemin barış, kardeşlik ve demokrasiye ciddi zarar verdiğini söylediğini belirtti.

Kaplan, "25 yıldır silahlı çatışma hiçbir soruna cevap vermemiştir" diyerek, çözümün anahtarının, barışçıl, siyasal, demokratik ve diplomatik çabalar olduğunu söyledi.

DTP Grup toplantısında Ahmet Türk'ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Gelin geç olmadan evin içini de düzenleyelim" dediğini hatırlatan Kaplan, bu konuda 23. Dönem parlamentosunun tarihi bir sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ve tek çözüm yerinin Meclis olduğunu belirtti.

Kaplan, Irak'ta gerçekleştirdikleri görüşmeler için "Hepsi, Kürt sorununun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini söylüyorlar" diyerek, bu sürecin umut kapılarını açacağını düşündüklerini dile getirdi.

Kaplan, hükümet, anamuhalefet ve diğer partilerin diyalog sürecini bir an önce başlatması gerektiğini sözlerine ekledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.