TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TÜRK PARLAMENTO HUKUKUNUN TEMEL KAVRAMLARI


Türk Parlamento Hukukunun Temel Kavramları TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdürü ve Yasama Derneği Başkanı Dr. İrfan Neziroğlu'nun "Türk Parlamento Hukukunun Temel Kavramları" isimli kitabı Seçkin Yayınevinden çıktı.

26 Mart 2008 Çarşamba

TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdürü ve Yasama Derneği Başkanı Dr. İrfan Neziroğlu'nun "Türk Parlamento Hukukunun Temel Kavramları" isimli kitabı Seçkin Yayınevinden çıktı.

Dr. Neziroğlu'nun daha önce Türkiye'de Askeri Müdahaleler ve Basın:1950-1980 (Türk Demokrasi Vakfı) ve Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe Parlamento Terimleri Sözlüğü (Nobel Yayınevi) isimli kitapları yayımlanmıştı.

Türk Parlamento Hukukunun Temel Kavramları isimli Türkiye Büyük Millet Meclisi ve yasama sürecine ilişkin 302 kavram yer almaktadır. Bunlar arasında örneğin "Açık oylama", "havale" gibi bilinen veya "Danışma Kurulu", "Sıra Sayısı" gibi daha az bilinen kavramların yanı sıra "Birleşik oy pusulası", "Tekabbül etmek" gibi neredeyse hiç bilinmeyen kavramlara da yer verilmiştir.
Kitap hazırlanırken Anayasa hukuku kitaplarının yanı sıra Anayasa Mahkemesi kararları, TBMM İçtüzüğünün gerekçesi ve görüşme tutanakları,
TBMM ile ilgili mevzuat, TBMM Kararları, TBMM Başkanlık Divanı kararları, İçtüzükle ilgili usul tartışmaları, teamüller ve parlamento hukukuna ilişkin çok sayıda yerli ve yabancı eserden faydalanılmıştır. Her madde başlığı, o konuya ilişkin akademik tartışmaların yanı sıra zengin parlamento uygulamalarını da içermektedir. Bu haliyle parlamento hukukunun hem teorisini, hem de pratiğini içermektedir.

Kitap başta milletvekilleri, yasama bürokratları, danışmanlar, parlamento hukuku öğrencileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri olmak üzere Meclis çalışmalarına ilgi duyan herkes için başvuru kaynağı niteliğindedir. Herhangi bir vatandaş bile TBMM Televizyonunu seyrederken karşılaştığı kavramların karşılığını kitapta bulabilir. Örneğin televizyonda karar yeter sayısı bulunamadığından birleşime ara verildiği şeklinde bir yazı gördüğünde karar yeter sayısının ne olduğunu ve sürecin nasıl işlediğini kitapta bulabilir.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.