TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

SINIR ÖTESİ OPERASYON TBMM GÜNDEMİNDE


CHP'nin sınır ötesi operasyon konusunda verdiği Genel Görüşme önergesinin öngörüşmesi 20 Mart Perşembe günü kapalı oturumda yapılacak. TBMM Genel Kurulu, 18 Mart Salı günü 15.00-19.00, 19 Mart Çarşamba ve 20 Mart Perşembe günü ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

16 Mart 2008 Pazar

TBMM Genel Kurulu, haftaya denetim konularıyla başlayacak. Geçen hafta başlanan çevre ile ilgili 23 araştırma önergesinin görüşmelerine, 18 Mart Salı günü Genel Kurulda devam edilecek.

CHP'nin sınır ötesi operasyon konusunda verdiği Genel Görüşme önergesinin öngörüşmesi ise 20 Mart Perşembe günü kapalı oturumda yapılacak.

Önergede, ''Hükümetin Meclisten aldığı yetkiyi niçin sınırlı amaçlı bir operasyonu gerçekleştirmek için kullandığı, Türkiye'nin müttefiki ABD'nin niçin PKK'nın Kuzey Irak'tan tasfiyesi amacına ulaşılmamışken operasyonun sona erdirilmesini talep ettiği, Irak Hükümetinin Türkiye'nin operasyonuna niçin karşı çıktığı, Gates'in Ankara'da operasyonun bir an önce sona erdirilmesi talebine devlet yetkililerinin ne cevap verdikleri gibi konuların TBMM'de kapsamlı olarak görüşülmesinin bir zaruret haline geldiği'' belirtildi.

TBMM İHTİSAS ve ARAŞTIRMA KOMİSYONLARI

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları görüşecek. AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın'ın, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri Anonim Şirketinin, 2007 ürün yılı için sözleşme imzalayan üreticilerin, 2008 ürün yılı için de tütün üretim ve alım
satım sözleşmesi imzalamalarına imkan tanıyan yasa teklifi, 19 Mart Çarşamba günü, Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak.

Anayasa Adalet Karma Komisyonu, 74 dokunulmazlık dosyasıyla ilgili hazırlık komisyonları raporlarını, 19 Mart Çarşamba günü görüşecek. Dilekçe Komisyonu, Ankara'nın değişik yerlerindeki taşınmazların satış işlemleri ile kamulaştırmadan kaynaklanan sorunları, 19 Mart Çarşamba
günü yapacağı toplantıda irdeleyecek. İçişleri Komisyonu, 20 Mart Perşembe günü, Darülaceze Müessesesi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yasa Tasarısını görüşecek.

Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla
oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu da 20 Mart Perşembe günü yapacağı toplantıda, senaryo yazarlarından bilgi alacak.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.