TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU..


Maliye Bakanı Kemal Unıkıtan, kamu alacaklarının tahsiline ilişkin tasarıyla 2 milyar YTL'ye ulaşan ihtilaflı vergi borcuna bir defaya mahsus olmak üzere uzlaşma imkanı getirdiklerini belirterek, bunun bir ''af konunu'' olmadığını söyledi.

12 Şubat 2008 Salı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bazı kamu alacaklarının uzlaşma yoluyla tahsiline imkan tanıyan yasa tasarısı görüşüldü.

Düzenleme hakkında bilgi veren Unakıtan, tasarıyla, mükellefler ile vergi daireleri arasında ihtilafların azaltılmasını, böylece vergi kanunlarındaki yorum farklılıklarından kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini anlattı.

''Bu bir af kanunu değildir'' diyen Unakıtan, düzenlemeyle yargıda bulunan ihtilaflı vergi konularına bir defaya mahsus olmak üzere uzlaşma kapısı açtıklarını kaydetti.

Unakıtan, 70 binin üzerinde ihtilaflı dosya bulunduğuna dikkati çekerek, ''Bu dosyaların kaldırılması suretiyle yargının da üzerindeki büyük yükü
azaltmayı hedefliyoruz. Yıllarca süren yargı süreci, herkese bıkkınlık veriyor. Uzlaşma neticesinde bir çok dosya ortadan kalkacak. Hem yargının üzerindeki yük hafifleyecek hem idarenin takibatında bulunan dosyalar azalmış olacak hem de mükelleflerimiz rahatlayacak. Biz de Maliye olarak belli bir parayı gelir olarak sağlayacağız'' dedi.

''SAHTE FATURA, SAHTE EVRAK AF KAPSAMINDA DEĞİL''

Unıkıtan, ''sahte fatura, sahte evrak düzenleme, çifte defter tutma veya tutulan defterlerin ibraz edilmemesi'' suçlarını kapsama almadıklarını belirterek, bununla ilgili tereddüt olmaması için de önerge hazırlandığını söyledi.
Uzlaşmaya giren mükelleflerin, uzlaşılan tutarı 18 ayda 18 eşit taksitte ödeme imkanı getirdiklerine işaret eden Unakıtan, ''2 milyar YTL'nin
üzerinde tutuyor yargıdaki dosyaların tutarları. Bunlar vergi ve cezalardır, içinde faizler yoktur. Uzlaşma olduğu zaman demek ki bunun belli bir miktarı gelir olarak Maliye'ye gelecek'' dedi.

340 BİN ECRİMİSİL DOSYASINA KOLAYLIK

Unakıtan, tasarıda, Hazine taşınmazların idarenin izni dışında işgal ve tasarruf edilmesi sebebiyle kullanımdan kaynaklanan ecrimisillere ilişkin de düzenlemenin yer aldığını bildirerek, şöyle konuştu: ''Onlara da bir anlaşma kapısı getiriyoruz. Ecrimisilde uzlaşma müessesesi yok ama orada takdir komisyonu kuracağız. Mesela adam çiftçi, devletin arazisini kaçak olarak kullanıyor. Hazinenin haberi yok. Hazine, 'benim yerime kullandığın için geçmiş 10 yıl şu kadar ecrimisil' diyor. Adam bakıyor, 'ben bunu satın alsam bu kadar tutmayacak, eyvah ben ne yapacağım' diyor. Büyük sıkıntılar var burada. Burada, borçları olanın durumu için takdir komisyonu kuracağız. Komisyon ne takdir ederse, 'gel onu 18 eşit taksitle öde' diyeceğiz. Bu şekilde 340 bin tane dosya var. Bedeli çok fazla değil ama en az 340 bin kişiyi ilgilendiriyor. Onlara da öyle bir kalaylık getiriyoruz.''

Bankalar Kanununda 2001 yılında değişiklik yapıldığını, kriz ortamında bankaların nefes alması için enflasyon muhasebesinin uygulamalarına imkan tanındığını belirten Unakıtan, ''Bunu uyguladığınız zaman zarar çıkıyor. O zararları da devam ettirmiş bankalar... Maliye de buna karşı... Maliye ve bankalar ayrı görüşte. Bankalar mahkemeye gidiyor. İlk zamanlarda Maliye bunu kazanırken, sonra kaybetmeye başlamış. Bankalar ile Maliye arasında çözülemeyen bir ihtilaf bu...Biz Maliye olarak bunu belli yerde keselim dedik. 'Zararların yüzde 65'ini kabul ederiz, siz de gelirseniz, bundan yararlanmak istiyoruz derseniz sizin ihtilafınızı kaldırırız' dedik.''Unakıtan'ın konuşmasının ardından tasarının tümü üzerindeki görüşmelere geçildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.