TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ROMANYA PARLAMENTO BAŞKANI OLTENAU: "ROMANYA; TÜRKİYE'NİN AB'YE KATILIMINI DESTEKLEYİP, KENDİ TECRÜBELERİNİ PAYLAŞMAYA HAZIRDIR"


TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Romanya Parlamento Başkanı Oltenau ve beraberindeki heyet için bir akşam yemeği verdi. Yemekte Toptan ve Oltenau, birer konuşma yaptılar.

09 Kasım 2007 Cuma

TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Romanya Parlamento Başkanı Oltenau ve beraberindeki heyet için bir akşam yemeği verdi.

Konuk heyet için düzenlenen yemekte bir konuşma yapan TBMM Başkanı Toptan, Türkiye ile Romanya'nın sadece aynı coğrafyayı değil, aynı zamanda ortak bir tarihi, ortak bir kültürü ve ortak çıkar ve hedefleri de paylaştığını belirtti. Toptan, iki ülke halklarının yakınlaşmasının arttığını söyleyerek bunun iki ülke çıkarlarına ve içinde yer aldıkları coğrafyanın istikrar ve barışına hizmet edeceğine dikkat çekti.

Toptan sözlerini şöyle sürdürdü: "1989 devriminden bu yana ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, siyasi, ekonomik ve kültür dahil her alanda tahminlerimizi de aşan ölçüde olumlu gelişmeler göstermiştir. Özellikle ekonomik ilişkilerimizde yakalanan ve tüm bölge için örnek gösterilen başarılarımızı, bu çok yönlü işbirliği anlayışımızın ve ortak siyasi iradenin bir tezahürü şeklinde değerlendirmek mümkündür." TBMM Başkanı Toptan, 2006 yılı sonu itibarıyla 5 milyar doları geçen, bu yılın sonundaysa 6 milyar doları aşması beklenen ikili ticaret hacmine de dikkat çektiği konuşmasında, bunun on yıl öncesine göre gurur verici bir rakam olduğunu ancak, iki ülke ekonomilerinin karşılıklı potansiyelleri dikkate alındığında yeterli görmediğini vurguladı.

Avrupa-Atlantik kurumları bünyesinde daha sıkı bir işbirliğine doğru gidildiğini söyleyen Toptan, Romanya'nın 2004 yılındaki NATO üyeliğinin de ortak bir güvenlik şemsiyesi altında birleştirdiğini sözlerine ekledi.

Sözlerini, Romanya'nın AB üyeliğinden dolayı tebrik ederek tamamlayan Toptan, Romanya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğin daha etkin bir biçimde devam edeceğine inandığını belirtti.

İSTİKRARLI ve KALKINMIŞ BİR KARADENİZ BÖLGESİ…

Romanya Parlamento Başkanı Oltenau, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu dile getirerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dinamik olan ikili siyasi diyaloğumuza, bu senenin sonuna kadar altı milyarı aşması beklenen ülkelerimiz arasındaki ticari hacminin güçlü ve daimi artışı da eklenmektedir." Oltenau, Türkiye'nin bölgesel işbirliği formüllerde veya enerji alanı gibi önemli Avrupa girişimerinde, katılımdan önce de yer alacağına duyduğu umudu ifade ederek, "İstikrarlı ve kalkınmış bir Karadeniz bölgesini kurabilmek için Romanya, Türkiye Cumhuriyeti ile mevcut iyi ikili ilişkilerinin, Karadeniz'deki bölgesel işbirliği çerçevesinde de genişletilmesi arzusundadır" dedi.

Oltenau, Romanya ve Türkiye'nin hem ikili hem çok uluslu yakın işbirliğni sürdürmek konusunda ortak bir temenninin belirtilmesinden mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.