TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ...


TBMM Başkanı Toptan: "Milletimizin Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı'na önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk, kurulmasını sağladığı modern Türkiye Cumhuriyeti ve siyasal, sosyal ve kültürel politikaları ile adını dünya tarihine altın harflerle yazdırmış unutulmaz bir liderdir."

09 Kasım 2007 Cuma

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, Atatürk'ün vefatının 69'uncu yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Meclis Başkanı Toptan'ın mesajı şöyle:

"Millet olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 69'uncu yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Milletimizin Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı'na önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk, kurulmasını sağladığı modern Türkiye Cumhuriyeti ve siyasal, sosyal ve kültürel politikaları ile adını dünya tarihine altın harflerle yazdırmış unutulmaz bir liderdir.

O'nun sayesinde Anadolu topraklarından yükselen bağımsızlık ve özgürlük meşalesi, dünyada pek çok topluma örnek olmuştur. Gerek ülkemizde ve gerekse tüm dünyada adının ilk günkü gibi heyecanla anılması biraz da bu yüzdendir.

Hiç şüphe yok ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali, kurduğu Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktı. Bunun için birçok önemli adımlar atmış ve kendinden sonraki nesillere bu ideali bir miras olarak bırakmıştır. Söz konusu miras, bugün, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için öncelikli görevdir.

84 yılı geride bırakan Cumhuriyetimizin ilk yıllarını, kıtlık ve savaşlar nedeniyle yokluk içinde geçiren milletimiz, bugün dünyanın sayılı devletlerinden biri olan Türkiye'de yaşamanın sevinç ve gururunu yaşamaktadır.

Ülkemiz, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda da çok önemli mesafeler kat etmiş bulunmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah arkadaşlarıyla beraber kurduğu ve ilk Başkanlığını yaptığı Meclisimiz, bugün de, ilk günkü heyecan ve kararlılık içinde cumhuriyetimize sahip çıkarak yoluna devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu, ilk Meclis Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.