TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI TOPTAN: "EĞİTİME YATIRIM YAPAN TOPLUMLAR, GELECEKLERİNE YATIRIM YAPARLAR"


Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Bireylerin ve toplumların gelişmesini sağlayan eğitim, toplumların kalkınmasının lokomotifidir. Eğitime yatırım yapan toplumlar geleceklerine yatırım yaparlar. Bir ülkenin kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergesi eğitime yapılan yatırımlardır. Eğitime ve bilime önem veren toplumlar, her zaman çağdaşlaşma yolunun öncüleri olmuştur." dedi.

17 Eylül 2007 Pazartesi

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Toptan, "Bireylerin ve toplumların gelişmesini sağlayan eğitim, toplumların kalkınmasının lokomotifidir. Eğitime yatırım yapan toplumlar geleceklerine yatırım yaparlar. Bir ülkenin kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergesi eğitime yapılan yatırımlardır. Eğitime ve bilime önem veren toplumlar, her zaman çağdaşlaşma yolunun öncüleri olmuştur." dedi.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Toptan, şunları kaydetti:

"Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle bugün çok anlamlı bir heyecanı hep birlikte yaşıyoruz. Bu öğretim yılında 15 milyondan fazla öğrenci ile 600 bin öğretmen, ders başı yapıyor. Milyonlarca anne-baba, çocuklarının okula başlama heyecanını yaşıyor. Bizler de onların bu heyecan ve mutluluklarını paylaşıyoruz.

Bireylerin ve toplumların gelişmesini sağlayan eğitim, toplumların kalkınmasının lokomotifidir. Eğitime yatırım yapan toplumlar geleceklerine yatırım yaparlar. Bir ülkenin kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergesi eğitime yapılan yatırımlardır. Eğitime ve bilime önem veren toplumlar, her zaman çağdaşlaşma yolunun öncüleri olmuştur.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken en fazla önem verdiği işlerden birisi de hiç şüphesiz eğitimdi. Çünkü kurduğu genç Cumhuriyeti kalkındıracak beyin gücünün eğitim olduğunu, geleceğin bilgi ve teknoloji alanındaki ilerlemelerle kazanılabileceğini biliyordu. Bu nedenle ileri görüşlü Büyük Önder, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fenden başka yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir" diyordu. Yaşadığımız küreselleşen dünyada zamanın onu ne kadar haklı çıkardığını hepimiz çok iyi görüyoruz.

Yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren bilgi toplumuna geçiş süreci başladı. Bu süreçte bilgi ekonomisi adı verilen yeni bir küresel yapı oluştu. Dünyayı yeniden şekillendiren bu yeni yapıda bireylerin ekonomik gücü, bilgi ve öğrenim düzeyleri ile; ülkelerin rekabet gücü ise beşeri ve sosyal sermayeleri ile ölçülür hale geldi. Yani bilgi ve teknoloji kimdeyse gücün sahibi o oldu.

Son dönemde Türkiye'nin eğitime yaptığı yatırımın arttığına sevinerek şahit oluyoruz. Bütçeden eğitime ayrılan pay her geçen yıl artıyor. Ülkemiz hızlı bir değişim yaşıyor. Milli Eğitim, değişimin en çok kendini gösterdiği alanların başında geliyor. Yeni müfredatın uygulamaya sokulması, okullardaki teknolojik değişimler ve on binlerce yeni dersliğin hizmete girmesi değişim göstergelerinin sadece bir kaçıdır. Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitimin kalitesini artırma amacıyla yürüttüğü bu çalışmalarını takdirle karşılıyorum.

Ülke olarak en büyük varlığımız genç nüfusumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık ve mutlu geleceği için bu genç insanlarımızı kendi becerileri ve ilgilerini de dikkate alarak doğru yönlendirmeliyiz. Bunun için her yıl yeni okullar ve derslikler açarak eğitimin kalitesini artırmak zorundayız. Devletimizin bütün bu yatırımlara tek başına yetişmesine imkan yoktur. Burada hayırsever işadamlarımıza ve vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. Bu vesileyle onları da okul yaptırmaya davet ediyorum.

Ülkemizin geleceği parlaktır. Bölgemizin güçlü bir Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Geleceğin güçlü Türkiye'sini inşa edecek olanlar da çocuklarımızdır. Bu nedenle eğitim çalışanlarının çok hayati ve önemli bir alanda görev yaptığını biliyor ve Meclisimizin her türlü desteğe hazır olduğunu belirtmek istiyorum.

2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı'nın tüm eğitim camiasına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, eğitim ordumuzun isimsiz kahramanları öğretmen ve velilerimize selamlarımı ve başarı dileklerimi iletiyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.