TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KÖKSAL TOPTAN'IN ANKARA ESENBOĞA HAVAALANINA VARIŞTA BASINA YAPTIKLARI AÇIKLAMA


TBMM BAŞKANI KÖKSAL TOPTAN'IN ANKARA ESENBOĞA HAVAALANINA VARIŞTA BASINA YAPTIKLARI AÇIKLAMA

12 Eylül 2007 Çarşamba

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Dr. Fatma EKENOĞLU'nun vaki davetine icabet etmek üzere, beraberimde bir parlamento heyetiyle gittiğim KKTC'den dönmüş bulunuyorum. Bu benim TBMM Başkanı seçildikten sonra gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı ziyarettir.

Bu resmi ziyaret süresince, CHP Adana Milletvekili Sayın Hulusi GÜVEL, MHP Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ, AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İŞBAŞARAN, AK Parti Konya Milletvekili Sayın Ali ÖZTÜRK ve AK Parti Yozgat Milletvekili Sayın Mehmet ÇİÇEK, bana eşlik etmişlerdir.

Bu ziyaret sırasında; Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali TALAT, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Dr. Fatma EKENOĞLU, Başbakan Ferdi Sabit SOYER ve Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf DENKTAŞ ile yararlı görüşmelerde bulunduk. Ayrıca, Girne'deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığımızı ziyaret ederek, Korgeneral Sayın Hayri KIVRIKOĞLU'ndan çalışmaları hakkında bilgi aldık.

Yapmış olduğumuz bütün temaslarda, Milli davamız etrafındaki inanç ve gönül birliğinin sürdüğünü memnuniyetle müşahede ettik.

Türkiye'nin, Kıbrıs Türk halkına ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne her alandaki desteğini bir kez daha teyit ederek Kıbrıs meselesinin içinde bulunduğu aşamayı ele aldık. Kıbrıs Türkü'nün siyasi eşitlik ve bugün sahip olduğu demokratik devlet düzeninden geri adım atmaksızın kapsamlı çözüme ulaşma hedefine doğru güvenle ilerleyişi hususunda, TBMM'nin hissiyatını aktardık. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uluslararası alanda uygulanan haksız tecridin ortadan kaldırılması için bundan sonra yapılabilecekleri birlikte değerlendirdik.

Temaslarımızda, mevcut işbirliğimizin daha da ileri götürülerek KKTC'ye TBMM'nin verebileceği desteğin güçlendirilmesi üzerinde de etraflıca durduk.

KKTC'de son dönemde yaşanan ekonomik büyüme ve refah artışının somut kanıtlarını görme fırsatını bulduk. Bu başarının, bölgede örnek bir demokrasi ve hukuk devleti ortamında elde edilmiş olmasının önemine dikkat çekmek istiyorum. Bu süreçte, Cumhuriyet Meclisi hayati bir rol oynamıştır ve önümüzdeki dönemde de buna devam edecektir.

Başta TBMM olmak üzere bütün kurumlarımızla, KKTC ekonomisinin daha güçlü bir yapıya kavuşturulması ve refah düzeyinin yükseltilmesi için her türlü desteği sağlamaya devam edecek, gerek siyasi gerek ekonomik alanda Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olacağız.

Teşekkür ederim.




Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.