TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KÖKSAL TOPTAN YURDA DÖNDÜ


TBMM Başkanı Toptan: "Biz tüm dünyaya sevgiyle bakan bir milletiz."

12 Eylül 2007 Çarşamba

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu'nun, daveti üzerine KKTC'ye bir resmi ziyarette bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, yurda döndü.

Esenboğa Havaalanı'nda bir basın açıklamasında bulunan Toptan, Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi.

Kıbrıs'ta, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile kapsamlı görüşmelerde bulunduklarını belirten TBMM Başkanı, "Başarılı bir kalkınma hamlesini yerinde görme olanağı bulduk" dedi.

Toptan, sözlerine şöyle devam etti: "Girne'deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nı da ziyaret ederek Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile durum değerlendirme yapma imkanı bulduk. Bütün bu görüşmeler sırasında Kıbrıs Türkü'nün moralinin yüksek olduğunu gördük. Yeniden yapılanma sürecinin, KKTC'de hür ve her şeyin rahatlıkla konuşulduğu bir ortamda gerçekleştiğini görmekten mutluluk duyduk"

İKİ AYRI DEVLET, İKİ AYRI DEMOKRASİ..

TBMM Başkanı Toptan, Kıbrıs'ta iki ayrı devletin, iki ayrı demokrasinin bulunduğunun altını çizdiklerini ve bunu açıkça ifade ettiklerini belirtti. Toptan: "Türkiye Cumhuriyeti ve TBMM bundan önce olduğu gibi bundan sonra da KKTC'nin bu zorlu süreçte önüne çıkacak engelleri aşmada üstüne düşen herşeyi yapmaya devam edecektir. Biz bu teminatı verdik" Toptan, Türkiye'nin bütün kurumlarıyla her zaman olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs için her alanda katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

"KİMSE BİZİM DÜŞMANLIĞIMIZI KAZANMASIN"

Toptan, açıklamasının sonunda, bir gazetecinin Papadopulos'un açıklamalarını hatırlatması üzerine "Türkiye olarak kendi iç politik telaşlarının derdine düşen Güney Kıbrıs'ın bu sözlerini çok fazla ciddiye almıyoruz. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan sözlerine cevap verme gereği bile duymuyoruz" şeklinde yanıt verdi.

TBMM Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Biz tüm dünyaya sevgiyle bakan bir milletiz. Aziz Atatürk'ün 'yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesine yürekten bağlıyız. Fakat kimse bizim düşmanlığımızı kazanmasın. İç seçim telaşıyla kimse bize Silahlı Kuvvetler'e yönelik bu tür söylemlerde bulunmasın."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.