TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KILIÇDAROĞLU: "SAYIN CUMHURBAŞKANI'NA SESLENİYORUM: YARGILANIN VE AKLANIN"


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 'Kayıp Trilyon' davası ile ilgili olarak TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

12 Eylül 2007 Çarşamba

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 'Kayıp Trilyon' davası ile ilgili olarak TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

Kayıp trilyon davasıyla ilgili olarak 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davanın sonuçlandığını ve sonucun Maliye Bakanlığı'na bildirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu; "Maliye bürokrasisi üstünde davadan vazgeçilmesi için baskılar oluşturuldu" dedi.


"SAYIN CUMHURBAŞKANI'NA SESLENİYORUM: YARGILANIN VE AKLANIN"

Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanlığı'nın bu davadan vazgeçebilmek için Danıştay'dan görüş alması gerektiğini söyledi. Yasa gereği, Danıştay'ın görüşünü takiben üçlü kararname hazırlanması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, hazırlanacak üçlü kararnameye Cumhurbaşkanı Gül'ün de imza atması gerektiğine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu; "Hiçbir Cumhurbaşkanı koltuğunda şaibeyle oturmamalı. Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyorum, bu davadan yargılanın ve aklanın. Siyasi iktidarın yasadışı yollarla sizi aklamasına ortam hazırlamayın" dedi.


"1998'DEN BU YANA ÜÇ KEZ AYNI RAPOR ONAYLANDI"

'Kayıp Trilyon' davasının süreçleri hakkında çeşitli bilgiler veren Kılıçdaroğlu, 1998 yılında hazırlanmış olan ana raporun, çeşitli baskılarla yeniden gözden geçirilmesi için bir komisyon oluşturulduğunu, bu komisyonun 2000 yılında, ana raporun doğruluğunu onayladığını söyledi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Bu rapor, AKP iktidarıyla testlerden geçti. Üçüncü bir komisyon daha kurup raporu yeniden inceletti. 2004 yılında çalışmalarını tamamlayan bu üçüncü komisyon da yine ilk raporun doğru olduğunu söyledi."


"SÜRE 20 EYÜL'DE BİTİYOR"

"Danıştay'dan görüş alınmadan süresinde temyiz edilmezse mesele bitiyor. Tıpkı Tayyip Erdoğan'ın mal varlığı davasında olduğu gibi" diyen, CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, sürenin 20 Eylül'de dolacağını, Danıştay'dan görüş alınmadan süresinde temyiz edilmezse devletin alacaklarından vazgeçmiş olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, devletin bu davada faizleriyle birlikte 10 trilyonluk bir alacağı olduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı'nın yargılanıp yargılanamayacağına dair sorusuna ise Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi: "Sayın Cumhurbaşkanı şu anda milletvekili olmadığı için dokunulmazlığı da yoktur. Her ne kadar Cumhurbaşkanları vatana ihanet dışında yargılanamıyorlarsa da, görevlerinin öncesi ve sonrasında yargılanabilirler. Sayın Cumhurbaşkanı yargılanmak istiyorum derse, Cumhurbaşkanı seçilmesinden önceki bir olay olduğu için yargılanma hakkı doğmuştur."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.