TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ABDULLAH GÜL RESMEN ADAY..


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığına aday olduğuna ilişkin başvurusunu TBMM Başkanlığına yaptı. Meclis Başkanı Köksal Toptan, Abdullah Gül'ün adaylık başvurusunu kabul etti...

14 Ağustos 2007 Salı

AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin dilekçeyi, TBMM Başkanı Köksal Toptan'a sundu.

Gül, beraberinde grup milletvekili ile birlikte TBMM Başkanlığına gelerek, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın odasına girdi. Burada yapılan kısa görüşmenin ardından, Gül ve Toptan, Divan Salonuna geldiler. Gül, burada, "Anayasamızdan güç alarak 11. Cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verdim. Bu dilekçeyi zatı alinize sunmak istiyorum" diyerek dilekçesini teslim etti.

SEÇİM SÜRECİNDE OLGUNLUK VE SAĞDUYU...

Dilekçeyi teslim alan Meclis Başkanı Toptan 10 Ağustos Cuma günü TBMM Başkanlık divanının teşekkülünün ardından Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini başlattıklarını belirterek "Anayasamızın öngördüğü şekilde ilk başvuruyu Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptı. Hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

3 hafta önce milletimizin başarılı bir demokrasi sınavı verdiğini ifade Toptan şöyle konuştu: "Seçimlerde 14 siyasi partimiz, yüzlerce bağımsız adayımız ciddi bir yarış yapmış ve seçimler 40 milyonu aşkın vatandaşımızın oy kullanması suretiyle sona ermiştir. Türkiye gibi büyük bir ülkede, seçmen sayısının bu kadar çok olduğu bir ülkede, çok şükür ki seçimler en ufak bir olay meydana gelmeden sona ermiştir. Böylesine başarılı bir sınavı geçen milletimizin temsilcileri, değerli milletvekili arkadaşlarımız ve parlamentoda bulunan siyasi partilerimiz, hiç kuşku yok ki çok önemli bir başka süreç olan cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini de aynı olgunluk, aynı sağduyu içinde geçirecek ve Türkiye, inşallah yapılacak olan tur veya turlar sonucu 11. cumhurbaşkanını seçmiş olacaktır."

Cumhurbaşkanlığına başka adaylar da olabileceğine dikkat çeken Toptan Cumhurbaşkanlığı seçim turlarının 20 Ağustos Pazartesi günü başlayacağını ve TBMM'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi için bütün hazırlıkları tamamladığını kaydetti.

AK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ ADAY GÖSTERDİ

Gül'ün adaylık dilekçesini Toptan'a sunmasının ardından söz alan Başbakan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 34 arkadaşıyla birlikte Gül'ü cumhurbaşkanlığı için aday gösterdiklerini bildirdi.

Daha sonra konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya da açıklamasında, aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu 17 arkadaşının Gül'ü cumhurbaşkanlığına aday gösterdiğini söyledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.