TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM'YE KAYDINI YAPTIRAN MİLLETVEKİLİ SAYISI 448'E ULAŞTI


Milletvekillerinin kayıt işlemleri 4 Ağustos Cumartesi gününe kadar sürecek.

02 Ağustos 2007 Perşembe

TBMM'de 23. Dönem milletvekillerinin kayıt işlemleri sürüyor. Milletvekillerinin kayıt işlemleri, 4 Ağustos Cumartesi gününe kadar sürecek.

Milletvekilleri, Yüksek Seçim Kurulu'nun genel seçim kesin sonuçlarını açıklamasını takip eden 5. gün olan 4 Ağustos Cumartesi, saat 15:00'de toplanacak olan TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek görevlerine başlayacaklar.

4 AĞUSTOS CUMARTESİ GÜNÜ PROGRAMI

23. Dönem Milletvekili And İçme Töreni programı, saat 14:00'de TBMM Atatürk Anıtı'ndaki tören ile başlayacak. TBMM Geçici Başkanı Başkanlığı'nda; Geçici Başkanlık Divanı Üyeleri, milletvekilleri ve TBMM İdari Teşkil?tı Yöneticilerinin katılımıyla düzenlenecek olan törenle, anıta çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, saat 15:00'de, TBMM Geçici Başkanı tarafından 23. Dönem 1. Yasama Yılı'nın açılışı gerçekleştirilecek. Açılışta, İstiklal Marşı'nın okunmasını takiben 23. Dönem Milletvekilleri seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre yemin edecekler.

İlk birleşimin, birinci oturumu, en yaşlı üye sıfatıyla, 83 yaşındaki CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlığında açılacak. Geçici katip üye olacak en genç 6 milletvekili, dönüşümlü olarak Başkanlık Divanına oturacak. Başkanlık Divanında yer alacak isimler şöyle: AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, AK Parti İstanbul Milletvekili Özlem Türköne, AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, Batman Bağımsız Milletvekili Ayla Akat Ata ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Sebahat Tuncel.

Mazereti nedeniyle görev alamayacak en yaşlı ve en genç üyelerin yerine, bir sonraki en yaşlı ve en genç üye görev yapacak.


Yaklaşık 9 saat sürmesi beklenen ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecekler.

TBMM BAŞKANLIĞÎ SEÇİMİ

Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk 5 gün içinde TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları yapılacak; ikinci 5 günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek.

Gizli oyla yapılacak olan Meclis Başkanı seçiminde, ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte 2'sinin oyu, üçüncü oylamada salt çoğunluk aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.