TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TUTUKLU FİLİSTİN MECLİS BAŞKANI'NIN EŞİ, TBMM BAŞKANI'NDAN YARDIM İSTEDİ


Nahila Al Dwaik: "Mahkum edilen çok sayıda milletvekili İsrail hapishanesinde. Sizin güçlü ve seri bir şekilde ağırlığınızı koymanızı istiyoruz"

16 Mart 2007 Cuma

TBMM Başkanı Bülent Arınç, halen tutuklu bulunan Filistin Meclis Başkanı Aziz Dweik'in eşi Nahila Al-Dwaik, Filistin Halk Meclisi Lideri Ahmad Saadat'ın Eşi Abla Saadat, Milletvekili Nasır Abdeljawad'ın eşi Aishah Ahmad Abdeljawad, Nasır Abdeljawad'ın oğlu Üseyd Abdeljawad, Filistin Büyükelçiliği Müsteşarı İbrahim Temim ve beraberindekilerden oluşan heyeti kabul etti.

Kabulde, Türkiye Filistin Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Ankara Milletvekili Remziye Öztoprak, Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal ve Erzurum Milletvekili Mücahit Daloğlu da hazır bulundu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Filistin'den gelen konuk heyeti Meclis'te ağırlamaktan duyduğunu memnuniyeti belirterek söze başladı. Arınç: "Ülkelerimiz arasında tarihten gelen büyük bir dostluk var ve ilişkilerimizin her zaman en sıcak biçimde devamını istiyoruz" dedi.

Filistin Meclis Başkanı Aziz Dwaik'in eşi Nahila Al-Dwaik, halen İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan eşi Aziz Dwaik ve diğer milletvekillerinin durumunu anlattı. Nahila Al-Dwaik; "Mahkum edilen çok sayıda milletvekili İsrail hapishanesinde. Sizin güçlü ve seri bir şekilde ağırlığınızı koymanızı istiyoruz" dedi. İsrail'in elinde 13 bin kadar esir bulunduğunu söyleyen Nahila Al Dwaik, Filistin'e en büyük desteği siz veriyorsunuz, desteklerinizden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Konuk heyette daha sonra söz alan Filistin Halk Meclisi Lideri Ahmad Saadat'ın eşi Abla Saadat, Filistin'deki genel durumdan bahsederek, "Sadece milletvekillerinin, bakanların değil, bütün esirlerin serbest bırakılması için mücadele veriyoruz. 10 yılla 30 yıl arasında içeride kalacak olan mahkumlar var. Bazılarından haber alınamıyor. 8-10 yaş arasında 330 çocuk esir var. Tümünün kurtulmasını istiyoruz" dedi.

ARINÇ: "BİZ FİLİSTİN'DEKİ OLAYLARI GÜN BE GÜN TAKİP EDİYORUZ"

TBMM Başkanı Arınç, "Türk milleti Filistinli kardeşlerinin acılarını kendi yüreğinde hissediyor" dedi. Arınç, tutuklu bulunan Meclis Başkanı ve milletvekillerinin serbest bırakılmaları için çeşitli girişimlerde bulunduğunu belirtti. Arınç: "Bu olayın derhal son bulması, tutukluların serbest bırakılması için ben bazı girişimlerde bulundum. Öncelikle İslam Konferansı Örgütü Parlamentolar Birliği'nin dönem başkanı olduğum için, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Linden'e Temmuz ayında bir mektup gönderdim. Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Başkanı'na da aynı şekilde bir mektup göndererek bu konuda duyduğumuz üzüntüyü bildirdim, kendilerinden tutukluların derhal serbest bırakılmaları konusunda girişimde bulunmalarını istedim. Bu girişimimize Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı destek verdi." dedi Arınç, "Hem gönderdiğimiz mektuplarda hem de konuşmalarımızda Filistin Meclis Başkanı Dwaik ve arkadaşlarının derhal serbest bırakılmaları gerektiğini ifade ettik" diye konuştu.

İsrail Meclis Başkanı ve Lübnan Meclis Başkanı'na da mektup yazdıklarını belirten Arınç, "Hem Lübnan'daki olaylar hem de Filistin'de meydana gelen olaylar sebebiyle üzüntülerimizi bildirdik. Biz Filistin'deki olayları gün be gün takip ediyoruz" dedi.

Arınç, bu tutuklamaların kabul edilebilir olmadığını sözlerine ekleyerek, "biz girişimlerimizi sürdüreceğiz, bu kabul edilemez bir davranıştır. Umut ediyoruz ki önümüzdeki günlerde serbest bırakılırlar" dedi.

Muhtaç durumdaki Filistinli çocuklar için Filistin Dostluk Grubu tarafından başlatılan kampanyadan bahseden Arınç: "Türkiye'deki kardeşleri onları unutmadılar" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.