TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HALUK KOÇ: "SAYIN ARINÇ NİÇİN ŞİFRELİ KONUŞUYOR?"


CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın bir televizyon kanalındaki konuşmasını eleştirerek çeşitli soruların yanıtlanmasını istedi.

12 Şubat 2007 Pazartesi

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, TBMM'de düzenlediği basın açıklamasında, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın hafta sonunda bir televizyon kanalındaki konuşmasını eleştirdi.

Koç; "Seçimler yaklaştıkça TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç, TBMM Başkanı sıfatını kullanarak, her platformu bir seçim platformuna dönüştürdü. Yeni kutuplaşmalara neden olmaktan çekinmiyor, bunlardan bir pay umuyor" iddiasıyla başladığı basın toplantısında, TBMM Başkanı'na çeşitli sorular yöneltti.

KOÇ'TAN ARINÇ'A SORULAR..
"Arınç, AKP Grup Başkanvekili mi, TBMM Başkanı mı? Eğer TBMM Başkanı ise içtüzükteki görev ve yetkileri kullanmalı. Konumu gereği Sayın Arınç'ın tarafsız olması gerektiği çok açık. İktidar partisinin değil TBMM'de temsil edilen bütün siyasi parti gruplarının, grubu olmayan siyasi partilerin ve tüm milletvekillerinin başkanı olacağı ortadayken, bu makamda görev yapmaya başladığından tarihten itibaren gelişen her iç ve dış siyasi olayda AKP penceresinden yorum yaparak tarafsızlığına sürekli olarak gölge düşürmüştür" diyen Koç, sözlerine şöyle devam etti:

"Siz bir kere olsun TBMM Başkanı'nın milletvekillerinin yasama ve denetim haklarının parlamento çoğunluğu tarafından gaspedilmesi konusunda konuştuğunu, yorum yaptığını hatırlıyor musunuz? Temel yasa diye adlandırılan ve yasama iradesine yapılan dayatmanın az demokratik olduğunu söylediğini hatırlıyor musunuz?

Milletvekillerinin soru önergelerine yanıt veremeyen ya da soruyla örtüşmeyen yanıtlar veren yürütme kanalını uyardığını, daha demokratik bir meclis için bir çabası olduğunu, temel yasa garabetine karşı itirazı olduğunu hatırlıyor musunuz?

Parlamento Başkanı sıfatı altında sanki bir karşı devrim bayraktarlığı yapan 23 Nisan konuşmasını çok iyi hatırlıyoruz. Danıştay cinayetinin hemen birkaç saat sonrasında düzenlediği basın toplantısıyla zanlıyı meczup ilan edişini çok iyi hatırlıyoruz. Japonya gezisinde Japonları hak dinine davet etti. 1980'den sonra Anayasa değişikliği oylamalarını yöneten tek başkandır kendisi"

ARINÇ ve CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI…
Koç, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanlığı için örtülü bir kampanya yürüttüğünü iddia etti. "Arınç, her fırsatta kendisinin bu konum için biçilmiş kaftan olduğunu dolaylı olarak gündemde tutmak istiyor" diyerek; "Sayın Arınç'ın görevini tarafsız olarak sürdürmediği ortada, AKP sözcüsü gibi davranıyor, AKP sözcüsü gibi konuşuyor" iddiasında bulundu.

Koç, manzaranın 1957 seçimlerinde Demokrat Parti amblemli bastonla seçim kampanyasına katılan Celal Bayar'ı hatırlattığını söyleyerek; "Cumhurbaşkanlığı adaylığı Sayın Arınç için bir haktır. Ancak bulunduğu makamdan çekilerek bu yorumları yapması daha saygın ve tutarlı bir siyasi davranıştır" dedi.

AKP İÇİNDE TEDAVİSİ ZOR BİR HASTALIK…
Koç, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin AK Parti içinde tedavisi zor bir hastalık gibi yayıldığını söyleyerek; "ilginç siyasi iklim AKP'de Başbakan ve adı geçenlerin gizli açık beklentileri haline gelmiştir" dedi. "Uzlaşma arayışından özellikle kaçılıyor" diyen Koç, "2002'deki öfke tepki seçimi sonucunda oluşan millet iradesinin 2007'de kendilerine yöneleceğinden korkuyorlar" iddiasında bulunan Koç, Mayıs ayında seçimlerin yenilenmesi çağrısını da yineledi. Koç 276'nın bulunması halinde kimin kazanacağının da önemli olmadığını söyledi.

MECLİS'E MÜDAHALE…
Koç, Arınç'ın Kanal 7'deki açıklamalarında geçen "TBMM'ye müdahale etme arzusunda olan kurumlar, bizi kuşatmak istiyorlar" cümlesini yineleyerek, bunun açıklanması gerektiğini söyledi. CHP Grup Başkanvekili, Anayasa'nın 6-7-8 ve 9. maddelerinin içeriği ve yorumuyla beraber düşünülünce bu cümlenin hemen açıklanması gerektiğini savundu.

"Kuşatmayı yapan kurumlar hangileridir? Cumhurbaşkanlığı mı, Yüksek Yargı mı?" diyerek, "Yoksa Sayın Arınç başka adresleri mi tarif etmek istiyor? Niçin şifreli konuşuyor?" diye sordu.

"ERDOĞAN'IN GÜNDEMİNDE CHP VAR AMA KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK"
Koç, toplantının sonunda Başbakan Erdoğan'ın "milleti sevmek millete hizmet etmekle olur" sözünü gündeme getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Koç; "Amerika'da Bush'la kapalı kapılar ardından Türk pancar üreticilerini Cargill firmasına pazarlamak ve bunun için 4 yasa birden çıkarmak mı milleti sevmektir? Yoksa 60 bin ABD askerini Türkiye topraklarına davet etmek mi milleti sevmek, hizmet etmektir?" diye sordu.

Koç, ortaya çıkarılan Kuvayi Milliye yemini ile ilgili görüntüler hakkındaki yorumlarının sorulması üzerine, "CHP'nin milliyetçilik anlayışı bellidir. Biz hiçbir kök, köken ayrımcılığının tuzağına düşmeden, ulusal bütünlüğümüzü korumaya yönelik bir anlayışı benimsiyoruz. Bu noktada Atatürk milliyetçiliğinin altını çizmek gerek. Sonuç itibarıyla yanlıştır. Biz birlikte üreten, birlikte paylaşan herkesi kurucu unsur kabul edip birleştirici ve bütünleştirici bir anlayışı savunuyoruz" dedi. 'Derin devlet' tartışmalarının hatırlatılması üzerineyse "Başbakan 355 kişilik büyük çoğunluk içindeyken bile, aczini ifade etmiş, derin devleti itiraf etmiştir" demekle yetindi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.