TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI


TBMM BAŞKANI ARINÇ SUDAN-TÜRK OKULU'NUN AÇILIŞINI YAPTI..


TBMM Başkanı Arınç ile Sudan Ulusal Meclisi Başkanı Ahmet İbrahim El Tahir, Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Hartum'da yaptırılan, Sudan Türk Okulunun yeni hizmet binasını açtı.

17 Ocak 2007 Çarşamba 11:20

TBMM Başkanı Arınç ile Sudan Ulusal Meclisi Başkanı Ahmet İbrahim El Tahir, Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Hartum'da yaptırılan, Sudan Türk Okulunun yeni hizmet binasını açtı.

Okulda eğitim gören Sudanlı öğrencilerin, Türk ve Sudan milli marşlarını okumasıyla başlayan törende konuşan Arınç, bu ülkede yaptığı temaslara ilişkin bilgi verdi.

Bu okulların dünyanın her yerinde açıldığını ifade eden Bülent Arınç, şunları kaydetti:

''Bu okullar, Türkiye'nin yüz akıdır. Çok kaliteli eğitim veriyorlar.
Bulundukları ülkelerde çok başarılı oluyorlar. Çocukları en iyi şekilde eğiterek, ülkelerinin hizmetine veriyorlar. Bu başarı, herkes tarafından bilinmektedir. Sudan Türk Okullarının da bu başarılı eğitim kurumunda, çok önemli rolü olacaktır''

Arınç, okulun Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından yaptırılması dolayısıyla iftihar ettiğini ve kendilerine şükran borçlu olduğunu söyledi.

Tören alanına gelirken yanında bulunan Sudan Ulusal Meclisi Başkanı El Tahir'e de bu tür okulların önemini ifade ettiğini belirten Arınç, ''Sudan Türk
Okullarına tek başıma kefilim. Bu okullar, en nitelikli eğitimi verecek; bu okullarda o kadar başarılı öğrenci yetişecek ki yeni meclis başkanları, belediye başkanları, yargıçlar, Türk Okulu öğrencileri arasından çıkacaktır. Bunun en büyük kefaleti, benim üzerimdedir'' diye konuştu.

Törene, Sudan Yüksek Öğretim Bakanı Peter Nyot Kok, heyette bulunan milletvekilleri, Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, Manisalı işadamları ile
Sudanlı üst düzey yetkililer ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Sudan Türk Okulları Genel Müdürü Mehmet Fakı'nın verdiği bilgiye göre, 3 bin 300 metrekare kapalı alanı bulunan okulda 28 derslik, kütüphane, kimya ve bilgisayar laboratuvarları, 96 kişilik yatakhane ile 400 kişilik kantin ve spor sahası bulunuyor. Okuldaki malzemeler, TIR ve gemilerle Türkiye'den getirildi.

Yaklaşık 1 yılda tamamlanan ve 2 milyon dolara malolan okulda, 750 öğrenci eğitim görebilecek.

TBMM Arınç ile Sudan Ulusal Meclisi Başkanı El Tahir, açılışını yaptıkları okulda, sınıfları gezerek yetkililerden bilgi aldı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.