TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM'DE ORGAN NAKLİ PANELİ...


TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Yasama Derneği ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği'nce ''Organ Nakli ve Mevzuattan Kaynaklanan Sorunlar'' paneli düzenlendi.

09 Kasım 2006 Perşembe

TBMM'de düzenlenen panelde, Türkiye'de organ nakli ve organ naklinde yaşanan gelişmeler ile mevzuattan kaynaklanan sorunlar
tartışıldı.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Yasama Derneği ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği'nce ''Organ Nakli ve Mevzuattan Kaynaklanan Sorunlar'' paneli düzenlendi.

Yasama Derneği Başkan Yardımcısı Semra Gökçimen, açılış konuşmasında, bir gün herkesin organ nakline ihtiyacı olabileceğini ifade etti.

Gökçimen, 1979'da çıkarılan Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun ile 2000'de çıkarılan yönetmeliğin, sorunları aşmada eksik kaldığını vurgulayarak, konunun daha kapsamlı düzenlenmesini istedi.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, kanundan çok sonra yönetmelik yayınlanmasının, konuya verdikleri önemin üzücü bir göstergesi olduğunu söyledi.

Erdöl, 1980'lerden sonra organ nakillerinin başladığına işaret ederek, Avrupa'da 1 milyon kişiden 25'i organlarını bağışlarken, Türkiye'de bu rakamın
sadece 2 olduğunu bildirdi.

''Göz kırpmadan savaşa gidilirken, neden hayattayken organ bağışlanmaz?'' diye soran Erdöl, vatandaşların, medyanın organ bağışından sonra sağlığına kavuşmuş insanları göstermesinden olumlu, ''organları aldılar, parayla sattılar'' yönündeki yayınlardan ise olumsuz etkilendiğini belirtti.

Erdöl, ''Organlarımı bağışlarsam, ölmeden organlarımı başkasına verirler'' ve ''ahirette dirildiğimde organlarım eksik olur'' yönündeki endişelerin, organ
bağışını azalttığını ifade etti.

Cevdet Erdöl, tek eksikliklerinin donöre ulaşmak olduğunu kaydetti.

-''TEKNİK YÖNTEM YETMİYOR, ORGAN BULMAK GEREKİYOR''-
Organ Nakli Koordinatörleri Bilim Kurulu Başkanı Dr. Ata Bozoklar da ilk yapılan organ nakillerinden sonra, hastaların kurtulma umuduyla hastanelere başvurduğunu, böylece bekleme sıralarının oluştuğunu anlattı.

Organ nakli için sadece teknik yöntemin yetmediğine, organ bulmak gerektiğine dikkati çeken Bozoklor, ''Bu listeyi eksilttik. Organ bulunamadığı
için göz göre göre öldüler'' dedi.

Bozoklar, batıda canlı donörlü transplantasyon oranı yüzde 25 iken, Türkiye'de bu oranın yüzde 75 olduğunu vurguladı. Bozoklar, yurtdışında
Türkiye'nin ''organ nakli mafyasında cennet ülke'' olarak görüldüğünü, bu rakamlar ile bu şaibeden kurtulma şansının olmadığını söyledi.

Ata Bozoklor, diyalizde bekleyen 40 bin hastaya böbrek sağlanması halinde, devletin her yıl için 1 milyar dolar kazancı olacağını kaydetti.

''Organ bağışında en önemli eksiklik, güven eksikliği'' diyen Bozoklar, bu güvensizliğin ortadan kalkması için yasama ve yürütmenin bir arada olması
gerektiğini belirtti.

ORGAN NAKİL KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Organ Nakli Koordinatörleri Derneği kurucu üyesi Engin Çelik ise bir hastanın beyin ölümünün Türkiye ve Hindistan'da toplam 4 klinik uzman tarafından belirlendiğini ifade ederek, bu sayının 2 uzmana indirilmesini istedi.

Organ nakil koordinatörlüğünün yasada belirtilmediğini dikkati çeken Çelik, ''Yönergede belirtilmiş, tanım yapılmış ama sadece ad var. Maliye Bakanlığı kadro tahsis edemiyor'' dedi. Çelik, bu alanda 250 kişilik bir kadro tahsisi olması gerektiğini dile getirdi.

Panelde ayrıca, organ nakli yapılan ve organ bekleyen hastalara ilişkin bir sinevizyon gösterisi sunuldu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.