TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TANRIVERDİ: "BM İSRAİL'İN ACIMASIZ OPERASYONLARINA DUR DEMELİDİR"


Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, dostluk grubu üyeleri ile bir basın toplantısı düzenledi.

09 Kasım 2006 Perşembe

Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, dostluk grubu üyeleri ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının artarak devam ettiğini söyledi.

Bu saldırılarda, son 5 ayda 451 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini, 1617'sinin de yaralandığını ifade eden Tanrıverdi, son olarak Filistinli Milletvekili Cemali El Şanti'nin evine düzenlenen saldırıda 7'si çocuk 19 kişinin öldüğünü kaydetti.

Bu saldırıları şiddetle kınayan Tanrıverdi, ABD, AB ve BM'den, Filistin'e yönelik ambargoyu hafifletmesini ve gıda yardımlarına hemen başlamasını istedi.

Hüseyin Tanrıverdi, HAMAS iktidarının da uzlaşmacı bir yapıda olduğunu kanıtlaması gerektiğine işaret ederek, ''ABD, İsrail'e olan açık desteğini çekmeli, bölgede huzurun ve istikrar ortamının sağlanması için elindeki imkanlarını kullanmalıdır'' dedi.

"FİLİSTİN'E DE BARIŞ GÜCÜ GÖNDERİLMELİ"

Filistin Yasama Konseyi Başkanı Aziz Duweyk ile bazı bakan ve milletvekillerinin İsrail hapishanelerinde tutsak edilmesinin, demokrasiye ve insan haklarına aykırı olduğunu ifade eden Tanrıverdi, şunları kaydetti: ''Kuruluşunda, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların ve kavgaların çözümü gibi insani bir yönü bulunan BM'nin, söz konusu Ortadoğu olunca harekete geçmemesi, açıkça BM'nin ilkelerinin ve yapısının yeniden sorgulanmasını gündeme
getirmektedir. BM, İsrail'in insanlık dışı, acımasız operasyonlarına 'dur' demelidir. Bosna'ya, Afganistan'a ve Lübnan'a gönderdiği gibi Filistin'e de barış gücü göndermelidir.''

Tanrıverdi, ABD Başkanı Bush'un senato seçimlerinde ağır bir yenilgiye uğramasının; İsrail'in Filistin'lilere karşı uyguladığı politikayı destekleyen Bush'un bu politikasının ABD halkınca tasvip edilmediğini gösterdiğini ifade etti. Saddam Hüseyin'in idam kararının verildiği Irak'ta sonuç almak isteyen ABD'nin, önce Filistin sorununu çözmesi gerektiğini ifade eden Tanrıverdi, ''Filistin meselesi çözülmeden, Ortadoğu'da ve Irak'ta kalıcı barış sağlanamaz'' dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.