TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ: "CEZAYİR FRANSA'NIN KANAYAN VİCDANIDIR"


TBMM Başkanı Bülent Arınç: "Cezayir Fransa'nın kanayan vicdanı olduğu sürece Fransa asla özgürlük, adalet ve eşitlikten bahsetmemelidir. Fransa sorumluluğunu kabul edip Cezayir'den özür dilemelidir."

09 Kasım 2006 Perşembe

Cezayir Ulusal Halk Meclisi Başkanı Ammar Saadani'nin daveti üzerine, bu ülkeye resmi ziyarette bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cezayir'de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cezayir'de Ulusal Halk Meclisi Başkanı Sayın Ammar Saadani, Cezayir Milli Konseyi Başkanı Abdülkadir Benselah, Başbakan Albulaziz Belkadem ve diğer yetkililerle çeşitli görüşmeler gerçekleştiren Arınç, bu ziyaretin TBMM Başkanı olarak tarihte gerçekleştirilmiş ilk resmi ziyaret olduğunu ve Orta Doğu, Akdeniz havzası ve Kuzey Afrika bölgelerinde önemli bir konumda bulunan Cezayir ile ilişkilerin güçlendirilmesi yolunda olumlu katkılar sağladığını söyledi.

Arınç; gerçekleştirdiği görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel konular üzerinde de durduklarını ve aynı görüşleri paylaştıklarını müşahade ettiklerini belirtti.

Arınç gezdiği çeşitli tarihi mekanlar arasında en çok Askeri müzeden etkilendiğini ifade ederek: "Bu müzede bir halkın çektiği acılara şahit olduk. O acıların izlerini taşıyan bu müzede, Fransa'nın 1830-1962 yılları arasındaki sömürge dönemi boyunca yaptığı mezalimin anıları halen tazedir. Burada biz kardeşlerimizin; din bağı ile, tarih bağı ile bağlı olduğumuz kardeşlerimizin tarihte çektiği acıları gördük. Biz Cezayirli kardeşlerimizle yüzyıllarca beraber huzur içinde yaşadık" dedi.

TBMM Başkanı Arınç, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün bu coğrafyada gururla, kendi evimde gibi dolaşıyorsam bunun nedeni ortak kardeşlik hatıralarımızdır. Bizim bıraktığımız izler saraylardır, camilerdir, medreselerdir, köprülerdir. Bizim bu topraklardan aldığımız şey, kardeşliktir, sevgidir, hoşgörüdür. Bir de Cezayir'in büyük kahramanı ve bağımsızlık lideri Emir Abdülkadir'i Bursa şehrimizde ağırlama bahtiyarlığıdır. Çok şükür ki tüm Osmanlı topraklarında olduğu gibi bu topraklarda da atalarımız gurur duyulacak şeyler yapmıştır"

Cezayir Cumhurbaşkanı Bouteflika'nın sözlerine de yer veren Arınç, "Tarihi ilişkilerin yanı sıra aramızda kan bağı var. Aramızda saymakla mümkün olmayan benzerlikler bulunmakta. Tarihin derinliklerinde el ele vererek düşmana birlikte göğüs germişiz. Akdeniz'de suya destanlar yazmışız" diyerek Fransa sömürgesi döneminde Cezayir'de yaşanan katliamlara dikkat çekti.
Askeri Müzede Osmanlı'nın bıraktığı izlerden sonra Fransa'nın bıraktığı izlere de şahit olduğunu söyleyen Arınç, Fransa'nın tarihiyle yüzleşmesi gerektiğini belirtti.

"Setif Katliamı'nın ve benzeri katliamlarda ölen yüz binlerce Cezayirlinin acısını, utancını Fransa ve tüm dünya görmelidir" diyen Arınç, Cezayir Cumhurbaşkanı Bouteflika'nın Fransa'ya yaptığı çağrıyı aynı cümlelerle tekrar edeceğini söyleyerek; "Cezayir sömürgecilik ve bağımsızlık savaşı dönemlerinde işlenen tüm suçların Fransa tarafından kabul edilmesini beklemeyi hiçbir zaman bırakmamıştır" dedi.

Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac'ın; "Tarih yazmak tarihçilerin işidir, hukukun değil" sözlerini hatırlatan Arınç, bu sözlere Fransa Başbakanı De Villepin'in: "Geçmiş hakkında konuşmak ya da yazmak Parlamentoların işi değildir" sözleriyle yanıt verdi.

Fransa'nın bu katliamları hiçbir zaman kabul etmediğini ve Cezayir halkından özür dilemediğini belirten Arınç, Fransa Parlamentosu'nda alınan kararı hatırlatarak; "Aynı Fransa Türkiye'nin Ermenileri katlettiğini, onlara soykırım uyguladığını iddia ederek Parlamentolarında karar almış, bu da yetmezmiş gibi bir de soykırımı inkar edenleri cezalandıracak bir yasayı Meclisi'nde kabul etmiştir. Bu büyük çifte standardı, tutarsızlığı bir kez daha burada Fransızlara hatırlatmak istiyorum" dedi.

"Fransa'nın tüm dünyaya yaydığı özgürlük, adalet ve eşitlik söylemleri kendileri söz konusu olduğunda rafa kaldırılan kavramlardır. Biz Ermeni soykırımı iddialarına karşı açık bir teklif yaptık. Arşivlerimizi açalım, Ermeni ve Türk tarihçiler gelsinler, her şeyi araştırsınlar ve gerçeği bulsunlar dedik. Şimdi Fransa Cezayir'deki katliamlarına karşı arşivlerini açmayı ve tarihçilerin bulacağı sonucu kabul etme cesaretini Türkiye gibi gösterebilir mi? Bir buçuk milyon Cezayirlinin öldürüldüğü bu katliamlar için Fransız Parlamentosu ne zaman harekete geçecek?" şeklinde sözlerini sürdüren Arınç, Cezayir'in Fransa'nın kanayan yarası olduğunu söyleyerek; "Fransa sorumluluğunu kabul edip Cezayir'den özür dilemelidir" dedi.

(*) TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın açıklamasının tam metni 'İlgili Dokümanlar' bölümündedir.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.